Ukraińscy opozycjoniści, Arsenij Jaceniuk i Jurij Łucenko (na zdjęciu), zachęcali dziś mieszkańców Kijowa do poparcia integracji europejskiej - w wagonach stołecznego metra rozdawali ulotki i chorągiewki UE.
Akcja wywołała wśród pasażerów spore zamieszanie; na Ukrainie politycy prawie w ogóle nie korzystają z transportu miejskiego i rzadko pojawiają się publicznie bez postawnych ochroniarzy.
Jaceniuk, szef klubu parlamentarnego partii Batkiwszczyna (Ojczyzna), i Łucenko, były szef MSW, który w kwietniu wyszedł z więzienia ułaskawiony przez swego przeciwnika, prezydenta Wiktora Janukowycza, weszli do metra na stacji Arsenalna, przejechali kilka przystanków, po czym wrócili do centrum.
Podczas tej krótkiej przejażdżki pozowali do zdjęć, rozmawiali z ludźmi i wręczali im m.in. wstążki w barwach narodowych Ukrainy oraz unijnych. Ich zadaniem jest - jak mówili - przekonać ludzi, że Ukrainie _ lepiej będzie w Unii Europejskiej niż w jakiejś Unii Sowieckiej _.
Ukraina ma nadzieję, że za niecałe dwa miesiące podpisze w Wilnie umowę stowarzyszeniową z UE. Łucenko, pomysłodawca akcji w metrze, chciałby, żeby politycy w UE zobaczyli, że pragną tego nie tylko politycy, ale i zwykli Ukraińcy.
_ - Ta wstążka umieszczona w widocznym miejscu będzie oznaczała, że UE nie podpisuje umowy stowarzyszeniowej z tymczasowym prezydentem Ukrainy - zresztą każdy prezydent jest tymczasowy - i nie z politykami, którzy zasiadają w Radzie Najwyższej (parlamencie), lecz z 46 milionami wolnych Europejczyków pochodzenia ukraińskiego _ - powiedział Łucenko dziennikarzom.
Opozycjoniści pytani byli także o ich oczekiwania związane z poniedziałkową wizytą prezydenta Janukowycza w Polsce. W piątek specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, zwrócili się do Janukowycza o ułaskawienie znajdującej się w więzieniu były premier Julii Tymoszenko.
Jej uwolnienie jest dla UE jednym z podstawowych warunków podpisania z Kijowem umowy o stowarzyszeniu. Oczekuje się, że temat Tymoszenko będzie poruszany na spotkaniu Janukowycza w Krakowie z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim.
_ - Wiadomości ze strony Janukowycza oczekują nie tylko Ukraińcy, ale cała Europa. Prezydent Janukowycz, który zapędził 46 milionów obywateli w ślepą uliczkę własnej zemsty politycznej, powinien ich z niej wyprowadzić. To (uwolnienie Tymoszenko) powinno nastąpić właściwie w tych dniach. Nie chciałbym komentować tej sprawy, by nie zaszkodzić sprawie uwolnienia Tymoszenko _ - oświadczył Łucenko.
Kwaśniewski i Cox proponują władzom Ukrainy, by zgodziły się na wyjazd Tymoszenko na leczenie w Niemczech. Była premier, która cierpi na schorzenie kręgosłupa, jest obecnie leczona w szpitalu w Charkowie we wschodniej Ukrainie; kurację nadzorują niemieccy lekarze.
Czytaj więcej w Money.pl