Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Integracja Ukrainy z UE. Opozycjoniści robią akcję w kijowskim metrze

0
Podziel się:

Akcja wywołała wśród pasażerów spore zamieszanie; na Ukrainie politycy prawie w ogóle nie korzystają z transportu miejskiego i rzadko pojawiają się publicznie bez postawnych ochroniarzy.

Integracja Ukrainy z UE. Opozycjoniści robią akcję w kijowskim metrze
(Reporter)
bEBYhiad

Ukraińscy opozycjoniści, Arsenij Jaceniuk i Jurij Łucenko (na zdjęciu), zachęcali dziś mieszkańców Kijowa do poparcia integracji europejskiej - w wagonach stołecznego metra rozdawali ulotki i chorągiewki UE.

Akcja wywołała wśród pasażerów spore zamieszanie; na Ukrainie politycy prawie w ogóle nie korzystają z transportu miejskiego i rzadko pojawiają się publicznie bez postawnych ochroniarzy.

Jaceniuk, szef klubu parlamentarnego partii Batkiwszczyna (Ojczyzna), i Łucenko, były szef MSW, który w kwietniu wyszedł z więzienia ułaskawiony przez swego przeciwnika, prezydenta Wiktora Janukowycza, weszli do metra na stacji Arsenalna, przejechali kilka przystanków, po czym wrócili do centrum.

bEBYhiaf

Podczas tej krótkiej przejażdżki pozowali do zdjęć, rozmawiali z ludźmi i wręczali im m.in. wstążki w barwach narodowych Ukrainy oraz unijnych. Ich zadaniem jest - jak mówili - przekonać ludzi, że Ukrainie _ lepiej będzie w Unii Europejskiej niż w jakiejś Unii Sowieckiej _.

Ukraina ma nadzieję, że za niecałe dwa miesiące podpisze w Wilnie umowę stowarzyszeniową z UE. Łucenko, pomysłodawca akcji w metrze, chciałby, żeby politycy w UE zobaczyli, że pragną tego nie tylko politycy, ale i zwykli Ukraińcy.

_ - Ta wstążka umieszczona w widocznym miejscu będzie oznaczała, że UE nie podpisuje umowy stowarzyszeniowej z tymczasowym prezydentem Ukrainy - zresztą każdy prezydent jest tymczasowy - i nie z politykami, którzy zasiadają w Radzie Najwyższej (parlamencie), lecz z 46 milionami wolnych Europejczyków pochodzenia ukraińskiego _ - powiedział Łucenko dziennikarzom.

Opozycjoniści pytani byli także o ich oczekiwania związane z poniedziałkową wizytą prezydenta Janukowycza w Polsce. W piątek specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, zwrócili się do Janukowycza o ułaskawienie znajdującej się w więzieniu były premier Julii Tymoszenko.

bEBYhial

Jej uwolnienie jest dla UE jednym z podstawowych warunków podpisania z Kijowem umowy o stowarzyszeniu. Oczekuje się, że temat Tymoszenko będzie poruszany na spotkaniu Janukowycza w Krakowie z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim.

_ - Wiadomości ze strony Janukowycza oczekują nie tylko Ukraińcy, ale cała Europa. Prezydent Janukowycz, który zapędził 46 milionów obywateli w ślepą uliczkę własnej zemsty politycznej, powinien ich z niej wyprowadzić. To (uwolnienie Tymoszenko) powinno nastąpić właściwie w tych dniach. Nie chciałbym komentować tej sprawy, by nie zaszkodzić sprawie uwolnienia Tymoszenko _ - oświadczył Łucenko.

Kwaśniewski i Cox proponują władzom Ukrainy, by zgodziły się na wyjazd Tymoszenko na leczenie w Niemczech. Była premier, która cierpi na schorzenie kręgosłupa, jest obecnie leczona w szpitalu w Charkowie we wschodniej Ukrainie; kurację nadzorują niemieccy lekarze.

bEBYhiaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)