Notowania

interwencja w syrii
02.09.2013 10:58

Interwencja USA w Syrii. Chiny zaniepokojone

Chiny są zaniepokojone możliwą jednostronną interwencją USA w Syrii - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Chiny są zaniepokojone możliwą jednostronną interwencją USA w Syrii - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei przyznając, że Waszyngton wyjaśnił Pekinowi, jakimi dowodami dysponuje w sprawie użycia broni chemicznej przez reżim w Damaszku.

Hong nie sprecyzował jednak, jakie dowody przedstawiły Stany Zjednoczone. Chiny ostrzegały wcześniej, że nikt nie powinien wyciągać wniosków w sprawie ataku chemicznego w Syrii, zanim nie będą w pełni znane rezultaty badań inspektorów ONZ.

Pekin podkreślał również, że inspektorzy ONZ powinni przeprowadzić bezstronne dochodzenie, w porozumieniu z rządem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Inspektorzy zakończyli pracę w Damaszku w sobotę, a wyniki ich badań mają być znane w ciągu kilku tygodni.

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Chiny wraz z Rosją, która jest najważniejszym sojusznikiem Syrii, blokowały rezolucje mające na celu potępienie i wywarcie presji na reżim Asada.

Prezydent USA Barack Obama zdecydował o przeprowadzeniu ograniczonej operacji przeciwko reżimowi syryjskiemu w reakcji na atak chemiczny w Damaszku z 21 sierpnia, ale postanowił wystąpić do Kongresu USA o zatwierdzenie tej operacji militarnej. Kongres ma zebrać się po przerwie wakacyjnej 9 września.

Rosja twierdzi, że użycie siły bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie stanowiło poważne naruszenie prawa międzynarodowego, utrudni polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii i przyniesie kolejne ofiary.

Czytaj więcej w Money.pl
"Obama nie powinien zwlekać z interwencją" -_ Reżim Baszara al-Asada sięgnie po wszystkie dostępne środki, by ratować władzę. Może nawet ponownie użyć broni chemicznej _- uważa Samer Masri, rzecznik Polskiego Komitetu Wsparcia Rewolucji w Syrii.
Barackowi Obamie grozi polityczna klęska? -_ Głosowanie w sprawie interwencji w Syrii będzie wielkim testem dla Baracka Obamy _- uważa Janusz Reiter z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
"Amerykanie nie mają dowodów ws. Syrii" - _ To, co pokazali nam Amerykanie, absolutnie nas nie przekonało. Tam nie ma faktów _ - powiedział Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych.
Tagi: interwencja w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz