Notowania

syria
07.03.2012 22:44

Interwencja USA w Syrii. Panetta nie wyklucza

Międzynarodowa interwencja zbrojna w Syrii jest ryzykowna, ale nie całkiem wykluczona - powiedział dziś w Kongresie minister obrony USA Leon Panetta (na zdjęciu).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

*Międzynarodowa interwencja zbrojna w Syrii jest ryzykowna, ale nie całkiem wykluczona - powiedział dziś w Kongresie minister obrony USA Leon Panetta (na zdjęciu). *

Panetta wystąpił na posiedzeniu senackiej Komisji Sił Zbrojnych, której republikański członek, były kandydat na prezydenta John MacCain wezwał niedawno do zbombardowania wojsk reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

McCain ponowił swój apel na sesji komisji z udziałem szefa Pentagonu. - _ W poprzednich (podobnych) sytuacjach Ameryka przewodziła. My teraz nie przewodzimy _ - powiedział.

Senator wspomniał o wojskowej interwencji NATO z inicjatywy USA w Bośni w 1995 r., kiedy prezydentem był Bill Clinton. Przerwała ona ofensywę Serbów bośniackich przeciw Muzułmanom w tym kraju i doprowadziła do zawarcia pokoju w Dayton w stanie Ohio, który zakończył wojnę w Bośni.

Impulsem do interwencji była masakra w Srebrenicy, gdzie w lipcu 1995 roku siły Serbów bośniackich wymordowały około 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

Obecnie porównuje się te wydarzenia do brutalnego tłumienia powstania w Syrii przez siły reżimu Asada. W wyniku działań sił reżimowych zginęło, jak się szacuje, 7500 cywilów.

Zapytany w komisji Senatu, czy możliwa jest międzynarodowa interwencja zbrojna w Syrii, Panetta odpowiedział, że _ nie wyklucza żadnego przyszłego kursu działania _. Obecnie jednak - zaznaczył - nie jest ona wskazana. - _ Nie ma sensu podejmować teraz jednostronnych działań _ - powiedział. Gdyby zdecydowano się na użycie siły w Syrii, _ musimy się upewnić, jaka będzie ta misja _ i jakie będą jej koszty - podkreślił.

_ - Ta straszna sytuacja nie podsuwa łatwych rozwiązań _ - oświadczył. Uczestniczący w przesłuchaniach przed komisją szef Centralnego Dowództwa wojsk USA (CENTCOM) generał James Mattis powiedział, że z militarnych rozwiązań w Syrii można brać pod uwagę stworzenie nad terytorium tego kraju stref zakazu lotów, podobnie jak to uczyniono w Libii.

Kładł jednak nacisk na trudności w realizacji takiej koncepcji. Przypomniał, że obrona przeciwlotnicza jest w Syrii _ pięć razy _ lepsza niż w Libii, i ostrzegł, że Syria ma sto razy więcej zapasów broni chemicznej i biologicznej.

Czytaj o krwawych walkach w Syrii w Money.pl
Przyjechali z pomocą, spędzili tam 45 minut Chodzi o tereny w mieście Hims i nieopodal leżącą wioskę Abel, gdzie pracownicy obu organizacji humanitarnych rozprowadzali pomoc w środę.
Interwencja zbrojna w Syrii? Jest przeszkoda Były republikański kandydat na prezydenta senator John McCain wezwał do zbombardowania syryjskich stanowisk obrony przeciwlotniczej.
Stamtąd uciekają ludzie. Ofiary idą w tysiące Nawet dwa tysiące Syryjczyków mogą uciekać właśnie przed aktami przemocy. Kierują się w stronę Libanu.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz