Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Interwencja USA w Syrii. Panetta nie wyklucza

0
Podziel się:

Międzynarodowa interwencja zbrojna w Syrii jest ryzykowna, ale nie całkiem wykluczona - powiedział dziś w Kongresie minister obrony USA Leon Panetta (na zdjęciu).

Interwencja USA w Syrii. Panetta nie wyklucza
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Międzynarodowa interwencja zbrojna w Syrii jest ryzykowna, ale nie całkiem wykluczona - powiedział dziś w Kongresie minister obrony USA Leon Panetta (na zdjęciu).

Panetta wystąpił na posiedzeniu senackiej Komisji Sił Zbrojnych, której republikański członek, były kandydat na prezydenta John MacCain wezwał niedawno do zbombardowania wojsk reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

McCain ponowił swój apel na sesji komisji z udziałem szefa Pentagonu. - _ W poprzednich (podobnych) sytuacjach Ameryka przewodziła. My teraz nie przewodzimy _ - powiedział.

Senator wspomniał o wojskowej interwencji NATO z inicjatywy USA w Bośni w 1995 r., kiedy prezydentem był Bill Clinton. Przerwała ona ofensywę Serbów bośniackich przeciw Muzułmanom w tym kraju i doprowadziła do zawarcia pokoju w Dayton w stanie Ohio, który zakończył wojnę w Bośni.

Impulsem do interwencji była masakra w Srebrenicy, gdzie w lipcu 1995 roku siły Serbów bośniackich wymordowały około 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

Obecnie porównuje się te wydarzenia do brutalnego tłumienia powstania w Syrii przez siły reżimu Asada. W wyniku działań sił reżimowych zginęło, jak się szacuje, 7500 cywilów.

Zapytany w komisji Senatu, czy możliwa jest międzynarodowa interwencja zbrojna w Syrii, Panetta odpowiedział, że _ nie wyklucza żadnego przyszłego kursu działania _. Obecnie jednak - zaznaczył - nie jest ona wskazana. - _ Nie ma sensu podejmować teraz jednostronnych działań _ - powiedział. Gdyby zdecydowano się na użycie siły w Syrii, _ musimy się upewnić, jaka będzie ta misja _ i jakie będą jej koszty - podkreślił.

_ - Ta straszna sytuacja nie podsuwa łatwych rozwiązań _ - oświadczył. Uczestniczący w przesłuchaniach przed komisją szef Centralnego Dowództwa wojsk USA (CENTCOM) generał James Mattis powiedział, że z militarnych rozwiązań w Syrii można brać pod uwagę stworzenie nad terytorium tego kraju stref zakazu lotów, podobnie jak to uczyniono w Libii.

Kładł jednak nacisk na trudności w realizacji takiej koncepcji. Przypomniał, że obrona przeciwlotnicza jest w Syrii _ pięć razy _ lepsza niż w Libii, i ostrzegł, że Syria ma sto razy więcej zapasów broni chemicznej i biologicznej.

Czytaj o krwawych walkach w Syrii w Money.pl
Przyjechali z pomocą, spędzili tam 45 minut Chodzi o tereny w mieście Hims i nieopodal leżącą wioskę Abel, gdzie pracownicy obu organizacji humanitarnych rozprowadzali pomoc w środę.
Interwencja zbrojna w Syrii? Jest przeszkoda Były republikański kandydat na prezydenta senator John McCain wezwał do zbombardowania syryjskich stanowisk obrony przeciwlotniczej.
Stamtąd uciekają ludzie. Ofiary idą w tysiące Nawet dwa tysiące Syryjczyków mogą uciekać właśnie przed aktami przemocy. Kierują się w stronę Libanu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)