Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Republice Środkowoafrykańskiej. "Nie jesteśmy żandarmem Afryki"

0
Podziel się:

Premier Francji podkreślił, że jego kraj odpowiada na apel afrykańskich partnerów i stoi w obliczu konieczności zapobieżenia spirali masakr.

Interwencja w Republice Środkowoafrykańskiej. "Nie jesteśmy żandarmem Afryki"
(PAP/EPA)
bFeNipcl

Premier Francji Jean-Marc Ayrault (na zdjęciu) oświadczył wczoraj w Zgromadzeniu Narodowym, że francuska interwencja w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie zginęło dwóch francuskich żołnierzy, to _ kwestia kilku miesięcy _. Dodał, że Francja nie jest _ żandarmem Afryki _.

- _ Prezydent Republiki powiedział bardzo wyraźnie: nasza odpowiedź będzie szybka, ona nie miała trwać długo _ - powiedział premier w czasie parlamentarnej debaty poświęconej operacji francuskiej w Republice Środkowoafrykańskiej. W czasie debaty nie przewidziano głosowania.

- _ Wycofanie naszych sił rozpocznie się, gdy sytuacja na to pozwoli, w zależności od rozwoju sytuacji i wzrostu zdolności operacyjnych sił afrykańskich _ - dodał Ayrault.

bFeNipcn

Podkreślił też, że Francja nie będzie odgrywała roli _ żandarma Afryki _, a _ czasy Frafryki już minęły _. Wskazał, że Francja _ odpowiada na apel afrykańskich partnerów i stoi w obliczu konieczności zapobieżenia spirali masakr _.

- _ Dla Francji bezczynność nie wchodziła w grę _ - mówił szef francuskiego rządu, dodając, że oczekiwanie oznaczało _ podjęcie ryzyka katastrofy _.

W sobotę Francja zwiększyła swój kontyngent wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej do 1600 żołnierzy z powodu obaw przed nowymi atakami byłych rebeliantów islamskich na ludność stolicy kraju, Bangi, złożoną głównie z chrześcijan. W poniedziałek francuscy żołnierze rozpoczęli rozbrajanie stron walczących w stolicy. Od czwartku w Republice zginęło co najmniej 459 osób. Dwóch francuskich żołnierzy zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek w starciach w Bangi.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/m268977.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wojsko;we;francji;wiekszy;kontyngent;jedzie;do;republiki;srodkowoafrykanskiej,106,0,1437802.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Francja wysyła więcej wojska do Afryki To odpowiedź na największą od miesięcy falę przemocy w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m241451.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walki;w;republice;srodkowoafrykanskiej;rebelianci;opanowali;palac;w;bangi,120,0,1275256.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rebelianci zajęli stolicę. Wydają oświadczenie Dziś wymiana ognia między rebeliantami a wojskami rządowymi była coraz słabsza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/m265843.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zawieszenie;konstytucji;sa;zapowiedzi,232,0,1276136.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zawieszą konstytucję? To zapowiedź... Przywódca rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej Michel Dotodja, który ogłosił się prezydentem po ucieczce dotychczasowego szefa państwa, zapowiedział wczoraj zawieszenie konstytucji.
bFeNipcO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)