Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Syrii? Francja chce koalicji

0
Podziel się:

Francja nie będzie podejmować działań w Syrii w pojedynkę, chce stworzyć koalicję państw, które poprą akcję wojskową przeciw syryjskiemu reżimowi.

Na zdj. Jean-Marc Ayrault
Na zdj. Jean-Marc Ayrault (SALOM-GOMIS SEBASTIEN/SIPA/EAST NEWS)

Francja nie będzie podejmować działań w Syrii w pojedynkę, chce stworzyć koalicję państw, które poprą akcję wojskową przeciw syryjskiemu reżimowi za to, że dokonał ataku chemicznego w Damaszku - oświadczył w poniedziałek francuski premier Jean-Marc Ayrault.

_ - Takiego postępowania nie można pozostawić bez reakcji _ - podkreślił szef rządu w Paryżu po przedstawieniu w parlamencie raportu wywiadu dotyczącego Syrii. _ Francja nie powinna działać sama. Prezydent wciąż pracuje nad tym, aby w jak najkrótszym czasie powołać koalicję _ - dodał.

_ - Francja jest zdeterminowana, by ukarać użycie broni chemicznej przez reżim _ prezydenta Syrii Baszara el-Asada - zaznaczył Ayrault. _ Celem jest bądź obalenie rządu, bądź wyzwolenie kraju _ - powiedział.

Według odtajnionego dokumentu francuskiego wywiadu to siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada przeprowadziły atak chemiczny na przedmieściu Damaszku 21 sierpnia. Dziewięciostronicowy dokument sporządzony przez służby wywiadowcze został w poniedziałek przedstawiony parlamentarzystom. Wymieniono w nim pięć czynników wskazujących na odpowiedzialność Asada za ten atak, w którym - według informacji Waszyngtonu - zginęło ponad 1,4 tys. ludzi.

Rząd francuski rozpowszechnił też w internecie podsumowanie raportu wywiadu. Jak zaznaczył, _ atak z 21 sierpnia mógł zostać zorganizowany i dokonany tylko przez reżim _, wspomina o _ masowym wykorzystaniu i skierowaniu środków chemicznych przeciw ludności cywilnej _.

Francuska opozycja domaga się głosowania w parlamencie w sprawie ewentualnej akcji militarnej przeciwko Syrii. Socjaliści odrzucają to, wskazując na konstytucyjne prawo prezydenta do podjęcia decyzji w tej kwestii. Debata na temat Syrii ma się odbyć w parlamencie francuskim w środę, ale nie przewidziano głosowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Użyli broni chemicznej? Francja ma dowody Według odtajnionego dzisiaj dokumentu francuskiego wywiadu to siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada przeprowadziły atak chemiczny na przedmieściu Damaszku 21 sierpnia.
Sikorski rozumie Obamę. Co z decyzją Polski? Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że decyzja Baracka Obamy, który poprosił Kongres o autoryzację decyzji ws. interwencji w Syrii, jest zrozumiała.
Trwałe przemieszczenie 7 milionów ludzi Konflikt wewnętrzny w Syrii spowodował trwałe przemieszczenie 7 milionów jej mieszkańców, czyli niemal jednej trzeciej ludności kraju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)