Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Interwencja w Syrii. "Nasze stanowisko jest jasne"

0
Podziel się

- To co nas niepokoi, to to, że skutki tej interwencji mogą być wielorakie - mówi Radosław Sikorski.

Interwencja w Syrii. "Nasze stanowisko jest jasne"
(Xinhua News/East News)
bEqhgZIl

Nie będzie udziału Polski w interwencji w Syrii; ta kwestia jest już rozstrzygnięta - podkreślił szef MSZ Radosław Sikorski pytany, czy Polska rozważyłaby taką decyzję na prośbę prezydenta USA Baracka Obamy. Minister podkreślił, że stanowisko Polski jest wyważone.

_ - Ta kwestia jest już rozstrzygnięta _ - powiedział Sikorski dzisiaj w radiowej Jedynce pytany, jaka byłaby reakcja Polski, gdyby prezydent Obama osobiście poprosił Polskę o pomoc. Na pytanie, czy nie będzie udziału Polski w interwencji szef MSZ odpowiedział: _ Nie będzie _.

Sikorski podkreślił też, że Polska w sprawie Syrii zajmuje wyważone stanowisko. - _ To co nas niepokoi, to to, że skutki tej interwencji mogą być wielorakie. Mogą być pozytywne, ale mogą być także negatywne _ - zaznaczył minister.

bEqhgZIn

_ - Dlatego uważam, że Polska w tej sprawie zajmuje wyważone stanowisko - solidarność z ofiarami, ale też obawy co do skutków dla chociażby mniejszości chrześcijańskiej w Syrii, ale nie tylko, w ogóle dla Syrii i dla równowagi w regionie _ - dodał.

Pytany, czy Barackowi Obamie uda się przekonać amerykański Kongres do interwencji w Syrii Sikorski odpowiedział, że słyszy w tej sprawie różne zdania. Jak zaznaczył, jest to _ kwestia wydarzeń w Syrii, ale także wiarygodności Stanów Zjednoczonych, na co Amerykanie, Kongres są uczuleni. _

Zdaniem Sikorskiego amerykański prezydent słusznie zwrócił się o ten mandat, bo sytuacja w Syrii _ nie jest czarno-biała _ i ma _ różne odcienie szarości _. _ Z tą sytuacją są związane olbrzymie ryzyka _ - zauważył.

Barack Obama zdecydował o uderzeniu militarnym w cele syryjskiego reżimu w reakcji na atak chemiczny z 21 sierpnia na przedmieściu Damaszku. Jednocześnie poinformował, że będzie zabiegał o autoryzację Kongresu USA dla tej operacji. Podkreślił jednocześnie, że szanuje poglądy tych, którzy nawołują do ostrożności w kwestii Syrii, ale - jak dodał - USA nie mogą przymknąć oczu na to, co stało się w Damaszku.

bEqhgZIt
Czytaj więcej w Money.pl
Przechwycili rozkaz o ataku na obiekty USA Stany Zjednoczone przechwyciły rozkaz, w którym przedstawiciel władz Iranu nakazywał szyickim bojownikom w Iraku, by atakowali interesy USA w Bagdadzie w przypadku interwencji w Syrii.
Sikorski tłumaczy swoje słowa o broni w Syrii Rosyjskie MSZ oświadczyło, że wypowiedź Sikorskiego jest daleka od rzeczywistości. W odpowiedzi polityk umieścił na Tweeterze linki do trzech ważnych publikacji.
Francja weźmie udział w ataku na Syrię? Prezydent Francji wzywa Europę do zjednoczenia wysiłków w sprawie Syrii.
bEqhgZIO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)