Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Interwencja w Syrii. Sojusznicy Asada szykują się do wojny

0
Podziel się

Libański Hezbollah, który aktywnie wspiera reżim Baszara al-Asada w Syrii, miał zmobilizować tysiące bojowników, którzy w razie potrzeby wjechaliby do Syrii.

Interwencja w Syrii. Sojusznicy Asada szykują się do wojny
(Polaris/East News)
bErdCjMB

Syria, Iran i libański Hezbollah rozpoczęły wspólne przygotowania do odparcia amerykańskiego ataku - informują media w Libanie. Z kolei władze Libanu dodatkowo zaostrzyły środki bezpieczeństwa w kraju, zwłaszcza w rejonie ministerstw i placówek dyplomatycznych, w obawie przed zamachami, których mogą chcieć dopuścić się sojusznicy syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada.

Libański dziennik _ The Daily Star _, powołując się na źródła dyplomatyczne, pisze, że syryjskie i irańskie władze wraz z szyickim Hezbollahem stworzyły specjalną platformę wymiany informacji na wypadek ataku. Libański Hezbollah, który aktywnie wspiera reżim Baszara al-Asada w Syrii, miał zmobilizować tysiące bojowników, którzy w razie potrzeby wjechaliby do Syrii, by pomóc Asadowi.

Z kolei irańskie źródła dyplomatyczne twierdzą, że kraj nie zamierza się angażować w działania militarne, ale atak na wojskowe instalacje w Syrii może być uznany za zagrożenie suwerenności władzy Baszara al-Asada i tym samym zagrożenie dla Iranu. Dyplomaci twierdzą, że żaden z sojuszników nie zna planów amerykańskiego ataku.

bErdCjMD

Jak informuje z Bejrutu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, władze Libanu apelują, by nie wciągać ich kraju w konflikt, ale wobec zbliżającego się uderzenia również zaostrzyły środki bezpieczeństwa. Wzmocniona została ochrona placówek rządowych i dyplomatycznych.

Wczoraj Stany Zjednoczone ewakuowały część swoich dyplomatów z Bejrutu. Z kolei ONZ rozważa ewakuowanie około 200 nielibańskich rodzin z południa Libanu, gdzie faktyczną władzę sprawuje Hezbollah. Władze Libanu wielokrotnie apelowały do społeczności międzynarodowej, aby odłożyć atak na Syrię.

Czytaj więcej w Money.pl
Czołowy zwolennik interwencji w Syrii szuka poparcia w Unii Nieoficjalnie mówi się, że plany ataku popierają na razie dwa kraje.
W USA wyszli na ulice. Co sądzą o Syrii? _ Syria = Irak. Te same kłamstwa _- widniało na jednej z plansz.
Biały Dom wie, kto stoi za atakiem w Syrii Mimo to coraz więcej deputowanych chce głosowania rezolucji przed ewentualną interwencją USA.
bErdCjNe
KOMENTARZE
(0)