Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje drogowe. Zobacz, co budują za Dolnym Śląsku

0
Podziel się:

Opóźnienia w realizacji dolnośląskich inwestycji drogowych są związane z okresem lęgowym orła bielika i koniecznością przesadzania chronionych kwiatków.

Inwestycje drogowe. Zobacz, co budują za Dolnym Śląsku
(Reporter Poland)
bEJyAilN

Jeden z najdłuższych mostów na Odrze, droga ekspresowa S8 do Poznania oraz wschodnia obwodnica Wrocławia, to najważniejsze inwestycje drogowe Dolnego Śląska, które są w trakcie realizacji. Tylko odcinek drogi S8 miał być gotowy przed Euro2012.

Jak powiedziała Joanna Borkowska, rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, droga ekspresowa miała być oddana do użytku na początku czerwca 2012 r., czyli jeszcze przez Euro. Ostatecznie S8 na odcinku Wrocław-Oleśnica zostanie oddana do użytku w połowie września tego roku. Trwa tam ustawianie znaków i malowanie pasów.

Drugim odcinkiem trasy Oleśnica-Syców kierowcy pojadą w listopadzie 2012 r. Wartość całego projektu to blisko 1,2 mld zł.

bEJyAilP

Rzeczniczka tłumaczyła, że inwestycja od początku natrafiała na różnego rodzaju problemy środowiskowe. _ - Już na początku realizacji okazało się, że przejścia dla zwierząt są za wąskie i trzeba zmienić projekt. Później w trakcie budowy pracownicy odkryli gniazdo orła bielika i z kolei musieliśmy zatrzymać pracę na czas trwania okresu lęgowego _ - mówiła Borkowska.

Prace ponownie trzeba było zawiesić z powodu storczyków odkrytych na trasie, które trzeba było przesadzić. Ostatecznie trasę udało się wybudować z niewielkim opóźnieniem.

Z kolei na przełomie sierpnia i września ruszy budowa drugiego etapu wschodniej obwodnicy Wrocławia z Siechnic do Żernik Wrocławskich. Zakończenie tej inwestycji, wartej 115 mln zł, planowane jest na 2014 r.

Budowa 7-km fragmentu trasy wraz z drogami dojazdowymi ma kosztować 63 mln zł, ale koszt inwestycji jest znacznie większy, bowiem droga powstanie na podmokłych i chronionych terenach. W ramach budowy tego odcinka powstaną m.in. trzy mosty, dwa wiadukty kolejowe, jeden mostek dla pieszych, a także pobocza wraz z trasami rowerowymi, chodnikami i ekranami akustycznymi.

bEJyAilV

Wschodnia obwodnica Wrocławia to 38-km droga, która ma przebiegać przez Bielany, Łany, Długołękę. Budowę podzielono na cztery etapy. Pierwszy, który rozpoczął się w 2009 r., ma zostać ukończony na początku 2013 r. Drugi rozpocznie się na przełomie sierpnia i września 2012 r. i zostanie zakończony w 2014 r. Pozostałe dwa odcinki drogi są w fazie projektowania, a ich budowa powinna się zakończyć w 2015 r.

Natomiast w Brzegu Dolnym trwa budowa mostu przez Odrę. Przeprawa ma być gotowa do 2013 r. i ma kosztować 138 mln zł. Brzeski most na Odrze będzie jedną z najdłuższych - 565 m - przepraw w kraju, będzie też miał 15 m szerokości. Wzdłuż przeprawy powstaną chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie oraz ekrany akustyczne.

Most połączy Brzeg Dolny z gminą Miękinia i znacznie poprawi komunikację w regionie. Przeprawa ta będzie częścią trasy, która połączy Żmigród, Brzeg Dolny oraz okolice Środy Śląskiej z autostradą A4. Dzięki przeprawie i drogom dojazdowym mieszkańcy Brzegu Dolnego i okolic dojadą do Wrocławia krótszą trasą.

Eksperci wyliczyli, że obecna droga z Brzegu Dolnego i Wołowa do Wrocławia jest jedną z najbardziej eksploatowanych tras w województwie. Codziennie porusza się nią ponad 14 tys. samochodów, w związku z czym jest wciąż zakorkowana. Po wybudowaniu mostu ruch na tej trasie spadnie o ok. 4 tys. pojazdów, co ułatwi życie mieszkańcom Obornik Śląskich i okolic.

bEJyAilW
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m204747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budowa;a4;siac;construction;domaga;sie;od;gddkia;675;mln;zl,35,0,1139747.html) Kłócą się o A4. Chcą 675 milionów złotych Jeden ze współwykonawców domaga się wypłaty zaległych płatności. Co na to GDDKiA?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/m219084.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;autostrady;w;zapasci;zero;kilometrow;na;rok,49,0,1125937.html) Koniec z budową autostrad. Bo już po Euro? Wydatki na budowę nowych tras spadną w 2013 roku o połowę. GDDKiA planuje tylko siedem inwestycji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m139553.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/autostrada;a2;kolejne;odcinki;otwarte,127,0,1098367.html) Na tej autostradzie pojedziemy tylko 70 km/h Na 30-kilometrowym odcinku trasy GDDKiA umieściła znaki ograniczające prędkość oraz zakazujące ruchu samochodów ciężarowych.
bEJyAimq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)