Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycje kolejny raz ominęły Polskę

0
Podziel się:

Francuski koncern PSA Peugeot Citroen w środę poinformował o wyborze Słowacji jako miejsca budowy nowej fabryki aut. Inwestycja ma kosztować 700 mln euro. Fabryka od 2006 roku ma produkować 300.000 samochodów rocznie. Resort gospodarki, pracy i polityki społecznej poinformował, że PSA brał pod uwagę dziesięć alternatywnych lokalizacji, w tym dwie w Polsce.

Według ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej lepsze połączenia komunikacyjne i infrastruktura były atutem słowackiej Trnavy, gdzie PSA zdecydował zbudować nową fabrykę samochodów.

"Widać wyraźnie, że problemem wchodzenia zagranicznych inwestorów jest słaba infrastruktura. Jeżeli nie potrafimy rozwiązać problemów dróg, infrastruktury i logistyki, to musimy liczyć się z takim decyzjami, mimo innych zalet Polski" - powiedział w środę dziennikarzom minister Jerzy Hausner.

Dodał, że oprócz tej kwestii oferty słowackiej Trnavy i polskiego Radomska były porównywalne.

"Jest to jeden z powodów, dla których w działaniach ministerstwa gospodarki będę chciał bardzo wyraźnie położyć akcent na poprawę infrastruktury, szczególnie związanych z szansami inwestycyjnymi różnych regionów" - powiedział.

Francuski koncern PSA Peugeot Citroen w środę poinformował o wyborze Słowacji jako miejsca budowy nowej fabryki aut. Inwestycja ma kosztować 700 mln euro. Fabryka od 2006 roku ma produkować 300.000 samochodów rocznie.

W środowym komunikacie resort gospodarki, pracy i polityki społecznej poinformował, że PSA brał pod uwagę dziesięć alternatywnych lokalizacji, w tym dwie w Polsce: w Radomsku, które znalazło się na krótkiej liście oraz Legnicy.

"O ostatecznym wyborze zdecydowały: korzystniejsze położenie w sąsiedztwie Bratysławy, istniejące autostrady wschód-zachód, możliwość wykorzystywania transportu wodnego na Dunaju oraz niższe koszty pracy na Słowacji" - podało ministerstwo.

Drugi pod względem wielkości producent aut w Europie zatrudni w fabryce 3,5 tys. osób. Już wcześniej koncern informował, że produkowane będą tam modele Citroen C3 i Peugeot 106.

Według wcześniejszych informacji, oprócz Słowacji i Polski o inwestycję starały się również Czechy oraz Węgry.

PSA Peugeot-Citroen buduje obecnie w ramach joint venture z japońską Toyotą nowe zakłady w czeskim Kolinie. Produkcja aut rozpocznie się tam w 2005 roku. Również w tym przypadku Polska była brana pod uwagę jako miejsce inwestycji.

Jedną z ostatnio ogłoszonych większych inwestycji motoryzacyjnych w Polsce jest decyzja Toyoty o budowie fabryki silników diesla w Jelczu-Laskowicach koło Wrocławia, w którą japoński koncern zainwestuje 170 mln euro.

motoryzacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)