Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje kolejowe w Polsce. Nowe przepisy ułatwią budowanie torów

0
Podziel się:

Nowelizacja ma ułatwić weryfikację dokumentów oraz przyspieszyć podejmowanie decyzji.

Inwestycje kolejowe w Polsce. Nowe przepisy ułatwią budowanie torów
(Danuta Matloch/REPORTER)

Dzisiaj wchodzi w życie nowela ustawy o transporcie kolejowym, która ma przyspieszyć inwestycje kolejowe. Nowe przepisy mają także pozwolić na szybsze dopuszczanie pociągów do ruchu, dzięki możliwości składania odpowiednich dokumentów w formie elektronicznej.

Przepisy usuwają wątpliwości interpretacyjne i jednoznaczne rozstrzygają, że przy wydawaniu decyzji administracyjnych, na podstawie przepisów ustawy o transporcie kolejowym, organy wydające te decyzje nie stosują przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. Oznacza to, że w niektórych przypadkach postanowienia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie będą dla takich organów wiążące.

W uzasadnieniu noweli wskazano, że często brakuje miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub są one nieaktualne, co znacznie wydłuża proces wydawania decyzji dotyczących lokalizacji linii kolejowej. W dużych miastach może to doprowadzić do paraliżu niektórych inwestycji kolejowych.

Przyspieszeniu prowadzenia postępowań administracyjnych i szybszemu wprowadzaniu pojazdów kolejowych do eksploatacji ma służyć zmiana, która przewiduje, iż dokumentacja, niezbędna do uzyskania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdów kolejowych, będzie składana do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w formie elektronicznej. Ma to ułatwić weryfikację takich dokumentów oraz przyspieszyć podejmowanie decyzji.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)