Notowania

inwestycje na kolei
01.04.2013 15:20

Inwestycje na kolei. Pieniądze są, ale problem z ich wydawaniem

Kolejarze zakontraktowali ponad 54 procent unijnych pieniędzy na kolej na lata 2007-2013. To znacznie więcej, niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale nadal mało.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mmagallan/sxc.hu)

Kolejarze zakontraktowali ponad 54 procent unijnych pieniędzy na kolej na lata 2007-2013 - wynika z najnowszych danych ministerstwa rozwoju regionalnego. To znacznie więcej, niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale nadal tempo podpisywania umów jest dość wolne.

Umowy o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych na lata 2007-2013 powinny być podpisane do końca tego roku, natomiast pieniądze te można wydawać do końca 2015 r. W unijnym programie Infrastruktura i Środowisko na dofinansowanie inwestycji w transport kolejowy w latach 2007-2013 przeznaczono 4,8 mld euro, czyli około 20 mld zł.

Jak wynika z danych ministerstwa rozwoju regionalnego, do tej pory kolejarze podpisali 31 umów na łączną kwotę unijnego dofinansowania sięgającą 10,9 mld zł. Oznacza to, że rozdysponowano zaledwie 54,17 proc. pieniędzy przyznanych przez Brukselę na dofinansowanie transportu szynowego. Łącznie ocenę formalną przeszło do tej pory 36 wniosków.

Pod koniec sierpnia ub.r. zakontraktowane było 47,25 proc. puli dostępnej dla kolei, w listopadzie wskaźnik ten sięgnął ok. 50 proc. Gdyby tempo to zostało utrzymane, to pieniądze na kolej nie będą zakontraktowane do końca tego roku - a trzeba w tym roku podpisać około 40 umów, o łącznej wartości ponad 9 mld zł. _ - Na ten rok planujemy przyspieszenie kontraktacji środków, zwłaszcza w sektorze kolejowym _ - deklarował niedawno wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

Niewiele lepiej od kontraktacji wyglądają dane dotyczące wydawania unijnych pieniędzy. Jak wynika z danych resortu rozwoju regionalnego, beneficjenci środków na kolej wydali do tej pory niewiele ponad 2 mld zł, czyli 10 proc. całej puli. Zrefundowano im 1 mld 606 mln zł, czyli 7,97 proc. wszystkich środków na lata 2007-2013.

Czytaj więcej w Money.pl
W trzy lata wydamy na to prawie 32 mld złotych Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. projektu Wieloletniego Programu Inwestycji Kolejowych do roku 2015.
Kolej szykuje się do wtorkowego strajku Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy ogłosił strajk generalny na 26 marca wobec braku porozumienia z przedstawicielami rządu.
Fundusz wyda ponad miliard złotych. Na co? Planowane tegoroczne wydatki z Funduszu Kolejowego sięgną około 1 mld 231,79 mln złotych - wynika z programu wykorzystania środków funduszu, zatwierdzonego przez rząd.
Tagi: inwestycje na kolei, pkp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz