Notowania

pkp
17.02.2013 17:29

Inwestycje PKP. Będzie przebudowa dworca w Kielcach

PKP przygotowuje się do rozpoczęcia remontu kieleckiego dworca kolejowego. Po przebudowie budynek ma służyć nie tylko celom komunikacyjnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp.pl)

*PKP przygotowuje się do rozpoczęcia remontu kieleckiego dworca kolejowego. Po przebudowie budynek ma służyć nie tylko celom komunikacyjnym. Inwestycja szacowana na 12 mln zł ma być zakończona w 2015 roku. *

Polskie Koleje Państwowe S.A. zaproponowały władzom Kielc wynajęcie powierzchni w budynku dworca PKP, który ma przejść gruntowną przebudowę. Koleje chcą mieć gwarancję najmu pierwszej kondygnacji budynku po wykonaniu inwestycji. Miasto jest zainteresowane biurami i przede wszystkim uporządkowaniem dworca, który ma ponad 40 lat i od kilkunastu nie był remontowany.

_ - Dworzec jest w ścisłym centrum Kielc, mogłyby tam mieć siedziby jednostki samorządowe zajmujące się innymi sferami komunikacji. Propozycja PKP jest więc ciekawa. Prezydent polecił nam przygotowanie dla kolei uwag dotyczących dworca, które mogą być ujęte w planie remontu obiektu _ - poinformował dyrektor miejskiego Biura Planowania Przestrzennego Artur Hajdorowicz.

Według kieleckich planistów powinna być zachowana bryła dworca i zewnętrzne pokrycie szkłem, w którym odbija się reprezentacyjna ulica Kielc - Sienkiewicza. Znajdująca się w środku dwupoziomowa hala obsługi ruchu pasażerskiego obecnie nie jest w pełni wykorzystana. Pierwszy poziom budynku mógłby być bardziej zabudowany, ale z pozostawieniem przestrzeni dla światła przepuszczanego przez świetliki w dachu.

Propozycje te mogą znaleźć się w planach remontu, na który PKP zarezerwowała 12 mln zł. _ - Kwota ta może się zmienić po dokładnym zweryfikowaniu dokumentacji projektowej i kosztorysu inwestorskiego, które jeszcze są opracowywane. PKP przygotowują się właśnie do rozpoczęcia inwestycji na kieleckim dworcu, planowane zakończenie prac to koniec 2015 roku _ - poinformowała Aleksandra Dąbek z zespołu prasowego PKP.

Władze Kielc przy okazji remontu dworca chcą uporządkować teren wokół niego - zarówno od strony centrum miasta, jak i części dawnej dzielnicy przemysłowej, dla której powstaje nowy plan zagospodarowania przewidujący nowoczesną zabudowę mieszkalną.

W Kielcach krzyżują się trasy kolejowe prowadzące do Warszawy, Krakowa i Częstochowy. W ciągu doby budynek dworca obsługuje pasażerów ponad 50 połączeń osobowych.

Historia kieleckiego dworca sięga 1885 roku, kiedy to została uruchomiona Iwangorodzko-Dąbrowska Linia Kolejowa. Do 1966 roku funkcję tę pełnił secesyjny dworzec zbudowany w czasach zaborów. Na jego miejscu w 1971 roku stanął nowoczesny wówczas, socrealistyczny budynek.

Czytaj więcej w Money.pl
W trzy lata wydamy na to prawie 32 mld złotych Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. projektu Wieloletniego Programu Inwestycji Kolejowych do roku 2015.
Kolejny etap budowy podziemnego dworca Przez najbliższe miesiące metodą ścian szczelinowych budowana będzie konstrukcja przyszłego dworca.
Znowu kompromitacja PKP. Co tym razem? Remont dworca w Radomiu miał zakończyć się w pierwszym kwartale tego roku, jednak do tej pory prac nie zakończono.
Tagi: pkp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz