Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inwestycje po Euro 2012. Szwedzi zachwyceni Polską

0
Podziel się

Impreza się skończyła, ale zainteresowanie entuzjastyczną i dynamiczną Polską rośnie.

Inwestycje po Euro 2012. Szwedzi zachwyceni Polską
(Endostock/Dreamstime.com)
bEhzJaiJ

Piłkarska impreza Euro 2012 już się skończyła, ale zainteresowanie entuzjastyczną i dynamiczną Polską rośnie. Większy udział w inwestycjach na polskim rynku chcą mieć szwedzkie firmy - pisze gazeta _ Svenska Dagbladet _.

_ - Coraz więcej ludzi odkrywa, że Polska jest dużym krajem z wielkimi możliwościami _ - mówi szef Biura Radcy Handlowego Ambasady Szwecji w Warszawie Daniel Larsson, podkreślając, że szwedzkie firmy inwestują obecnie w Polsce jak nigdy dotąd.

Część szwedzkich przedsiębiorstw otrzymuje na inwestycje dotacje z funduszy unijnych. W ostatnich latach zdobyły na ten cel z UE 1,3 mld koron (ok. 636 mln zł), co przełożyło się na inwestycje o wartości ponad 6 mld koron (ok. 2,94 mld zł).

bEhzJaiL

Nie wszystkie szwedzkie firmy korzystają jednak z takiego finansowania. _ Svenska Dagbladet _ podaje przykład firmy Stena Recycling, która z własnych środków przeznaczyła w ostatnich dwóch latach 50 mln koron (ok. 24,5 mln zł) na budowę zakładów utylizacji w Polsce, a w najbliższych 2-3 latach planuje dalsze inwestycje. Gazeta zwraca uwagę, że szwedzkiej firmie może pomóc w rozwoju nowe polskie prawo obligujące 2,5 tys. gmin do zorganizowania recyklingu.

Sukces na polskim rynku odniósł już również szwedzki koncern Skanska, ale planuje kolejne inwestycje. Jeden z największych inwestorów branży budowlanej osiągnął w Polsce w 2011 roku zysk w wysokości 1 mld koron. Przez ostatnie dwa lata firma zainwestowała w ekologiczne nieruchomości biurowe 1,3 mld koron, teraz realizuje osiem projektów o łącznej powierzchni 105 tys. m kw.

Czytaj więcej o Euro 2012 w Money.pl
Nikt nie pojedzie na Euro? Kolejny kraj bojkotuje Zdaniem premiera tego kraju na Ukrainie nie szanuje się praw człowieka, ani zasad państwa prawa.
Wychodzą Rosjanie, którzy robili afery na Euro Na wolność wychodzą dwaj z trzech rosyjskich pseudokibiców, skazanych prawomocnie za udział w zajściach 12 czerwca w Warszawie, przed meczem Euro 2012 Polska-Rosja.
Euro 2012. Gdańsk dziękuje zagranicznym kibicom Gdańsk dziękuje zagranicznym kibicom za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w mieście podczas czerwcowego Euro 2012.
bEhzJajm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)