Notowania

inwestycje w polsce
07.03.2013 20:00

Inwestycje Radomia. 3 mln zł w budżecie obywatelskim

Od kwietnia mieszkańcy Radomia pierwszy raz będą mogli sami zgłaszać propozycje inwestycji, które - według nich - powinny być realizowane w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Kwota przeznaczona na ten cel to 3 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

*Od kwietnia mieszkańcy Radomia pierwszy raz będą mogli sami zgłaszać propozycje inwestycji, które - według nich - powinny być realizowane w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Kwota przeznaczona na ten cel to 3 mln zł. *

Konsultacje społeczne dotyczące przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Radomiu rozpoczną się 2 kwietnia i potrwają do 17 maja. Budżet obywatelski wyniesie 3 mln zł - zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Swoje pomysły będą mogli zgłaszać wszyscy mieszkańcy Radomia, począwszy od ludzi młodych, którzy ukończyli 16 lat. Formularze - w formie elektronicznej mają być dostępne na stronie internetowej miasta i w formie papierowej m.in. w Biurze Rady Miejskiej i w magistracie.

Pierwszą weryfikację zgłoszonych pomysłów, m.in. pod kątem możliwości ich realizacji, przeprowadzą wydziały magistratu. Następnie - jak zaznaczył prezydent miasta - trafią one do specjalnego zespołu opiniującego, w skład którego wejdą m.in. przewodniczący miejskich klubów radnych oraz przedstawiciel Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia.

Na koniec mieszkańcy sami - w drodze głosowania - wybiorą z listy przygotowanej przez zespół opiniujący - najistotniejsze inwestycje. Proces wyboru inwestycji ma zakończyć do 15 listopada, przed głosowaniem nad projektem budżetu miasta na 2014 r.

W ostatnim czasie coraz więcej miast w Polsce, np. Poznań, Sopot, Płock, Zielona Góra i Elbląg, wprowadza popularny na Zachodzie budżet partycypacyjny (obywatelski), który polega na konsultowaniu z mieszkańcami planowanych inwestycji i związanych z nimi wydatków.

Czytaj więcej w Money.pl
Walka o budżet UE. Jest kilka pułapek Unijny budżet to nie tylko ogromne sumy pieniędzy dla polskich regionów, czy fundusze dla rolnictwa. Są też inne zapisy, których trzeba przypilnować.
Te miasto zainwestuje aż 650 milionów złotych Projekt przyszłorocznego budżetu Lublina został skierowany do Regionalnej Izby Obrachunkowej, będzie też dyskutowany podczas piątkowej sesji Rady Miasta Lublina.
Jeden procent budżetu na kulturę? "Już wkrótce" Znamy plan wydatków resortu kierowanego przez Bogdana Zdrojewskiego.
Tagi: inwestycje w polsce, radom, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz