Notowania

inwestycje w polsce
17.07.2014 21:32

Inwestycje w Polsce Wschodniej. Firm podpisały 753 kontrakty dzięki promocji regionu

Kontrakty o największej wartości zawarł sektor lotniczy - łącznie o wartości ponad 127 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)

Firmy z Polski Wschodniej w ciągu ostatnich 4,5 lat zawarły kontrakty o łącznej wartości 350 mln zł - informuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Realizowany od stycznia 2010 roku Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej ma zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Dzięki niemu przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz firmy z Polski Wschodniej mogą brać udział w targach oraz misjach inwestycyjnych organizowanych przez PAIiIZ. Głównym kierunkiem są rynki europejskie, ale również USA, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Chiny, Indie i Rosja.

Jak podaje PAIiIZ, z ankiet przeprowadzonych wśród przedsiębiorców biorących udział w programie wynika, że od początku trwania Programu zawarto 753 kontrakty na łączną kwotę ponad 350 mln zł. Dane te pochodzą z ankiet rozesłanych do 320 firm uczestniczących w Programie, na które odpowiedziało 62,8 proc. z nich.

Efektem podpisanych kontraktów są również inwestycje w nowy sprzęt potrzebny do ich realizacji - na kwotę 23 mln 674 tys. 990 zł, w budowę nowych fabryk - na kwotę 7,5 mln zł, czy inwestycje w rozwój zakładu, np. budowę nowych linii, czy hal produkcyjnych - na kwotę 27 mln 570 tys. zł.

_ - Prowadzone przez nas działania promocyjne, w szczególności promocja bezpośrednia na targach branżowych i misjach inwestycyjnych, są najlepszym sposobem na zaprezentowanie potencjału Polski Wschodniej oraz dotarcie do inwestorów. Jest wiele przykładów firm, które bezpośrednio skorzystały na aktywnym uczestnictwie w programie. Po misji inwestycyjnej do państw skandynawskich jeden z inwestorów zdecydował się na reinwestycję w Polsce w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Z kolei firma z branży hotelowej zadeklarowała inwestycję ponad 12 mln zł w sprzęt potrzebny do realizacji kontraktu _ - mówił członek zarządu PAIiIZ Monika Piątkowska.

Trzech nowych obiorców - z Niemiec, Słowacji i Czech - na narzędzia z materiałów supertwardych zdobył dzięki wyjazdowi z PAIiIZ na targi w Hanowerze Zakład Mechaniki Precyzyjnej NOTA w Lublinie. Natomiast dzięki wyjazdowi do Chin nawiązane zostały bezpośrednie kontakty z dostawcami surowców; obroty z nimi wzrosły pięciokrotnie - poinformowała Magdalena Bartmińska-Ziarek z firmy NOTA.

_ - Współpracujemy z PAIiIZ od 2010 r. Byliśmy też m.in. na targach w Seattle w USA, w Paryżu, Kolonii, łącznie to było kilkanaście wyjazdów. Chętnie w nich uczestniczymy, to dla nas szansa pokazania się i nawiązania kontaktów na świecie, są efekty. Jesteśmy małą firmą, nie stać byłoby nas na samodzielne sfinansowanie udziału w tak wielu imprezach, a wyjazdy z PAIiIZ są zawsze bardzo profesjonalnie przygotowane _ - dodała Bartmińska-Ziarek.

W ankietach przeprowadzonych przez PAIiIZ znalazły się również pytania dotyczące zatrudnienia, wzrostu sprzedaży, eksportu, czy produkcji. Z informacji uzyskanych od firm wynika, że zwiększyły one eksport o 41 proc., sprzedaż o 19 proc., a produkcję o 16 proc. Do realizacji nowych kontraktów zatrudniono również 322 pracowników, w zdecydowanej większości mieszkańców Polski Wschodniej.

Największa wartość kontraktów, na ponad 149 mln zł przypada na województwo podkarpackie. To głównie dzięki umowom związanym z sektorem lotniczym. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie z kontraktami o wartości ponad 96 mln zł, na trzecim warmińsko-mazurskie z kwotą ponad 44 mln zł, dalej podlaskie z ponad 39 mln zł i świętokrzyskie z kontraktami o wartości ponad 22 mln zł.

Sektorem, który zawarł kontrakty o największej wartości jest sektor lotniczy - z 9 kontraktami o wartości ponad 127 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: inwestycje w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz