Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN dostanie nową siedzibę za darmo?

0
Podziel się:

Taką propozycję ma minister skarbu, Mikołaj Budzanowski.

IPN dostanie nową siedzibę za darmo?
(Reporter)

Duża siedziba w wieczyste użytkowanie lub wynajem innej - Ministerstwo Skarbu ma pomysły, jak rozwiązać problem IPN-u z siedzibą.

Mikołaj Budzanowski podkreślił, że działalność Instytutu Pamięci Narodowej jest niezagrożona. Minister skarbu jednocześnie zaprzeczył na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, że jego resort działa na szkodę IPN-u.

Mikołaj Budzanowski zapewnił, że IPN nigdy nie był i nigdy nie będzie pozostawiony sam sobie. Podkreślił jednocześnie, że nie jest prawdą, że Instytut stracił siedzibę, ponieważ w Warszawie nadal ma ważną umowę najmu przy ulicy Towarowej.

- _ Na dzisiaj nie ma żadnego takiego sygnału, wydaje mi się, że wręcz odwrotnie. Dalej obowiązuje umowa najmu. Według mojej wiedzy umowa najmu, która została podpisana z poprzednim właścicielem, nie została wypowiedziana, co więcej ona jest bezterminowa i zakłada taki bufor czasowy na wypowiedzenie tej umowy - co najmniej 12 miesięcy _ - mówił minister Budzanowski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA BUDZANOWSKIEGO:

Minister skarbu zapewnił, że na wszelki wypadek resort ma dwie propozycje, które zabezpieczają byt IPN-u. Mikołaj Budzanowski podkreślił, że przewidziane miejsca są bardzo konkretne i zapewniają Instytutowi możliwość funkcjonowania, jednak potencjalne przenosiny wymagają dobrej woli ze strony władz Instytutu.

- _ Jedna propozycja mówi o tym, żeby potencjalnie przenieść siedzibę IPN-u również na warunkach najmu do obecnej siedziby Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. Jest jeszcze propozycja, skierowana do IPN-u o przekazaniu w wieczyste użytkowanie dużej nieruchomości przy ul. Dominikańskiej, co rozwiązuje problemy IPN na sto lat, ponieważ otrzymują na zawsze siedzibę _ - mówił Budzanowski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA BUDZANOWSKIEGO:

Minister skarbu przypomniał, że do prywatyzacji Ruchu, który jest właścicielem budynku w którym znajduje się siedziba IPN, doszło w grudniu 2006 roku, czyli za czasów rządów PiS. Zdaniem ministra wtedy był ostatni moment do wydzielenia z majątku spółki nieruchomości, w której Instytut się znajduje.

Szef resortu skarbu uważa, że władze IPN-u powinny najpierw spotkać się z właścicielami budynku, w którym znajduje się obecna siedziba. W jego ocenie istnieje możliwość dojścia do porozumienia, które byłoby korzystne dla obydwu stron. Takie rozwiązanie byłoby najtańsze zarówno dla skarbu państwa, jak i samego instytutu. Zaprzeczył także, jakoby cała sprawa miała charakter polityczny, o co oskarża rząd opozycja.

Przedwczoraj IPN poinformował, że spółka RUCH S.A. sprzedała gmach, w którym mieści się główna siedziba Instytutu. Ponadto IPN zarzucił ministerstwom skarbu i finansów, że te instytucje nie wywiązały się ze swoich obowiązków ustawowych. W związku ze sprzedażą budynku przy Towarowej niemożliwe jest przejęcie obecnej siedziby IPN.

Czytaj więcej w Money.pl
Ruch sprzedał siedzibę IPN. Pójdą na bruk? Sam instytut nie mógł kupić budynku z powodu cięć budżetowych i braku odpowiedzi resortu finansów na ofertę zakupu go na raty.
IPN chce zmienić centralę. Czynsz za wysoki IPN ogłosił, że płaci 102 tys. euro miesięcznie za najem swej centrali w stolicy.
IPN nie będzie miał siedziby? Resort wyjaśnia IPN wiedział od marca, że jeśli chce kupić siedzibę, musi znaleźć na to środki w swym budżecie - poinformował resort finansów.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)