Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN zaprzecza wersji Ministerstwa Finansów

0
Podziel się:

Zdaniem IPN, ministerstwo zgodziło się na przyznanie części środków z 36,9 milionów złotych, o które prosił Instytut.

IPN zaprzecza wersji Ministerstwa Finansów
(Gewitterkind/iStockphoto)

Ciąg dalszy sporu pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a ministerstwem finansów. Rzecznik IPN odpowiada na wczorajszy komunikat resortu finansów, w którym to ministerstwo twierdzi, że Instytut wiedział, że nie dostanie pieniędzy na wykup budynku przy ulicy Towarowej w Warszawie. Zdaniem IPN, ministerstwo zgodziło się na przyznanie części środków z 36,9 milionów złotych, o które prosił Instytut.

Ministerstwo finansów informowało, że 14 marca, podczas spotkania z wiceminister Hanną Majszczyk, prezes IPN został poinformowany, że w celu dokonania zakupu musi dokonać wewnętrznych przesunięć i oszczędności. Jednocześnie dowiedział się, że w budżecie nie ma rezerw, z których mógłby zostać sfinansowany ten wydatek. W opinii resortu finansów, IPN, w związku ze wzrostem własnego budżetu do 232 milionów złotych, powinien przygotować plan naprawczy, który pozwoliłby na zabezpieczenie wydatków Instytutu, w tym realizację niezbędnej inwestycji.

Tymczasem dziś rzecznik IPN Andrzej Arseniuk, informuje, że 22 lutego Instytut wystąpił z wnioskiem do Ministra Finansów o przyznanie środków w wysokości 36,9 milionów złotych z rezerwy celowej na sfinansowanie kupna siedziby. Rzecznik IPN dodaje, że wiceminister Majszczyk, podczas marcowego spotkania z prezesem IPN Łukaszem Kamińskim, stwierdziła, że nie może wyasygnować całej potrzebnej kwoty, a jedynie jej część. Jak informuje rzecznik IPN, wiceszefowa ministerstwa finansów poprosiła prezesa Instytutu o uzyskanie zgody z RUCH S.A. na rozłożenie płatności na raty oraz o wygospodarowanie części środków z budżetu IPN.

Andrzej Arseniuk podkreśla, że zgoda na rozłożenie płatności na 2 lata została uzyskana, a IPN zadeklarował możliwość wydatkowania w 2012 roku ze swojego budżetu kwoty 5 mln złotych. Według informacji IPN, prezes Instytutu poprosił o ujęcie II raty za budynek na rok 2013 w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2012 - 2015. Minister Finansów do dziś nie odpowiedział na ten wniosek - informuje rzecznik IPN.

Zdaniem rzecznika IPN, Argument o znaczącym wzroście budżetu Instytutu w ostatnich 10 latach jest demagogiczny. Andrzej Arseniuk zaznaczył, że w tym czasie IPN otrzymał nowe zadania ustawowe, między innymi zyskał czwarty pion (Biuro Lustracyjne) i jedenasty oddział terenowy w Szczecinie.

Czytaj więcej w Money.pl
IPN dostanie nową siedzibę za darmo? Taką propozycję ma minister skarbu, Mikołaj Budzanowski.
IPN chce zmienić centralę. Czynsz za wysoki IPN ogłosił, że płaci 102 tys. euro miesięcznie za najem swej centrali w stolicy.
"Rostowski mógł popełnić przestępstwo" - _ Pod rządami Platformy Obywatelskiej dochodzi do cichej likwidacji IPN _ - oskarża Solidarna Polska.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)