Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.07.2009 11:12

Irak dostarczy połowę gazu dla Nabucco

Gazociąg ma zmniejszyć zależność UE od Rosji. To oddala obawę, że zabraknie surowca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LizMarie/CC/Flickr)

Irak zaproponował dostarczanie połowy gazu dla planowanego gazociągu Nabucco - informuje _ Financial Times _, powołując się na irackiego premiera.

W poniedziałek w Ankarze pięć krajów - Turcja, a także Bułgaria, Rumunia, Węgry i Austria - podpisały umowę w sprawie budowy magistrali. Ma mieć ona 3,3 tys. km, a przepustowość planowana jest na 31 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma zmniejszyć zależność UE od Rosji.

Oferta rządu Iraku w sprawie dostaw 15 mld metrów sześciennych gazu do 2015 roku stanowi odpowiedź na największą obawę związaną z projektem: że nie będzie dość surowca, żeby napełnić gazociąg. Kurdystan w północnym Iraku przyciągnął już planowane inwestycje konsorcjum, w skład którego wchodzi austriacki OMV i węgierski MOL. Oba koncerny są udziałowcami Nabucco. Przedstawiciele projektu twierdzą, że duże ilości surowca mogą być pozyskiwane ze złóż kurdyjskich już w przyszłym roku - przypomina dziennik.

W ubiegłym tygodniu Turkmenistan zadeklarował, że udział w projekcie umożliwi krajowi zdywersyfikowanie dróg eksportu gazu. Jedynym krajem, który z pewnością będzie gotowy już w pierwszej fazie działania projektu, jest Azerbejdżan. Baku rozważa jednak wymagania Nabucco z tymi stawianymi przez Rosję - pisze _ FT _.

Richard Morningstar, specjalny amerykański wysłannik ds. surowców w regionie euroazjatyckim, ocenia, że gaz z Azerbejdżanu jest _ warunkiem koniecznym _, ale nie jedynym dla realizacji wartego blisko 8 mld euro projektu. Morningstar sprzeciwia się natomiast udziałowi Iranu w projekcie, dopóki Teheran nie ureguluje stosunków z Zachodem.

Tymczasem premier Turcji Recep Tayyip Erdogan opowiada się za zaangażowaniem Iranu, _ kiedy okoliczności na to pozwolą _, mimo sprzeciwu USA - informuje londyński dziennik.

* [ Umowa ws. Nabucco. Polska nie skorzysta? ]( Dziś umowa ws. Nabucco. Polska nie skorzysta? )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz