Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irak ponownie grozi wstrzymaniem dostaw ropy

0
Podziel się:

Obecnie, na mocy nadzorowanej przez ONZ umowy 'ropa za żywność', Irak eksportuje około 2,1 mln baryłek ropy dziennie

bESGGmWJ

W ramach oficjalnego protestu przeciwko decyzji Rady Bezpieczeństwa NZ, przedłużającej czas obowiązywania długoletniej umowy 'ropa za żywność' jedynie o 30 dni, a nie o zwyczajowe sześć miesięcy władze Iraku zapowiedziały w sobotę, że od poniedziałku wstrzymają eksport ropy naftowej.

Decyzja rady ma na celu pozostawienie jej członkom czasu na kontynuowanie negocjacji w sprawie nowego amerykańsko-brytyjskiego programu. Zakłada on zniesienie restrykcji na importowane przez Irak dobra cywilne, ale jednocześnie zaostrzenie walki z przemytem oraz kontrole dostaw tych towarów, które mogą mieć zastosowanie militarne.
Obecnie, na mocy nadzorowanej przez ONZ umowy 'ropa za żywność', Irak eksportuje około 2,1 mln baryłek ropy dziennie.

Władze Turcji - jednego z dwóch krajów, za pośrednictwem których Irak może eksportować ropę w ramach programu - poinformowały, że już w niedzielę Irak wstrzymał dopływ ropy do tureckiego portu Ceyhan. Decyzję strona iracka tłumaczy brakiem wystarczających ilości surowca w magazynach.

bESGGmWL

Mimo zapewnień Arabii Saudyjskiej, największego na świecie eksportera ropy, że kraje OPEC podejmą odpowiednie kroki, aby wypełnić ewentualną lukę w dostawach, spowodowaną wstrzymaniem irackiego eksportu analitycy przewidują, że ceny ropy pójdą w górę.

bESGGmXm
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)