Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran chce dostarczyć broń Irakowi

0
Podziel się:

Teheran nie planuje wysłania wojsk do Iraku dla wsparcia jego rządu w walce z islamistycznymi rebeliantami sunnickimi.

Iran chce dostarczyć broń Irakowi
(PAP/EPA)

Iran nie otrzymał od Iraku żadnej prośby, by dostarczyć mu broń, ale jest gotów to uczynić w razie stosownego wniosku władz irackich - oświadczył przebywający z wizytą w Moskwie irański wiceminister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdollahian. W czerwcu w Iraku zginęło ponad 2,4 tys. ludzi, czyniąc go najkrwawszym miesiącem 2014 roku - alarmuje ONZ.

Poinformował też, że Teheran nie planuje wysłania wojsk do Iraku dla wsparcia jego rządu w walce z islamistycznymi rebeliantami sunnickimi.

_ Nie mamy obecnie żadnych wojsk ani sił zbrojnych na terytorium irackim. Nie mamy żadnych planów wysłania wojsk do Iraku _ - powiedział Amir-Abdollahian na konferencji prasowej.

_ Irak nie wystąpił z żadnym wnioskiem, by otrzymać od nas broń. Jednak jeśli tak uczyni, wówczas zgodnie z prawem międzynarodowym i porozumieniami dwustronnymi zostanie mu dostarczona broń, której potrzebuje dla prowadzenia skutecznej walki z terroryzmem _ - dodał irański wiceminister.

Choć zarówno szyicki Iran, jak i USA potępiają sunnicką rebelię przeciwko zdominowanemu przez szyitów irackiemu rządowi, Amir-Abdollahian oskarżył Waszyngton o podsycanie wewnętrznych zaburzeń w Iraku.

_ To co wydarzyło się ostatnio w Iraku jest najwyraźniej wynikiem zagranicznych intryg, planu USA. Amerykanie chcą stworzyć w Iraku drugą Ukrainę _ - zaznaczył.

Krwawa wojna domowa narasta

W czerwcu w Iraku zginęło ponad 2,4 tys. ludzi, czyniąc go najkrwawszym miesiącem 2014 roku - poinformowała ONZ , alarmując jednocześnie, że większość ofiar to ludność cywilna. Rannych zostało prawie 2,3 tys. osób.

Misja ONZ w Iraku wylicza, że od czerwca zginęło tam co najmniej 2417 osób, z czego 1531 to ofiary wśród ludności cywilnej. W walkach z sunnickimi rebeliantami zginęło też 886 członków irackich sił bezpieczeństwa. Dane te nie zawierają bilansu z prowincji Anbar, która jest w większości kontrolowana przez Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), które w zeszłym tygodniu po ogłoszeniu utworzenia kalifatu na podbitych ziemiach zmieniło nazwę na Państwo Islamskie.

W wyniku walk w czerwcu rany odniosło 2287 Irakijczyków, w tym 1763 cywilów - dodaje ONZ. Organizacja przypomina, że w maju br. w Iraku zginęło 799 osób w tym 603 cywilów.

_ Szokująca liczba ofiar cywilnych w jednym miesiącu wskazuje na ogromną potrzebę zapewnienia ochrony ludności cywilnej _ - powiedział przedstawiciel ONZ w Iraku Nikołaj Mładenow.

Walczące w Iraku i Syrii dżihadystyczne ugrupowanie ogłosiło w niedzielę utworzenie kalifatu, reżimu polityczno-religijnego, na opanowanych przez siebie terenach w tych dwóch krajach. Dodało, że desygnowało swego przywódcę Abu Bakr Al-Bagdadiego na _ kalifa _, którego uznają za _ przywódcę muzułmanów wszędzie na świecie _.

Od kilku tygodni na północy Iraku trwa ofensywa sunnickich dżihadystów z ugrupowania ISIL, które dąży do obalenia zdominowanego przez szyitów rządu premiera Nuriego al-Malikiego. Władze Iraku ostrzegają, że konflikt na terenie ich państwa staje się poważniejszy od tego z lat 2006-2007, w następstwie którego śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi. W latach 2006-2007 fala przemocy na tle wyznaniowym doprowadziła Irak na krawędź wojny domowej.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)