Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walki w syrii
18.09.2012 10:17

Iran ma plan dla Syryjczyków. Chcą wysłać...

Iran zaproponował Egiptowi, Turcji i Arabii Saudyjskiej wspólne wysłanie do Syrii obserwatorów mających podjąć próbę zakończenia konfliktu wewnętrznego w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Minister spraw zagranicznych Iranu Ali Akbar Salehi

Iran zaproponował Egiptowi, Turcji i Arabii Saudyjskiej wspólne wysłanie do Syrii obserwatorów mających podjąć próbę zakończenia konfliktu wewnętrznego w tym kraju.

Minister spraw zagranicznych Iranu Ali Akbar Salehi wyszedł z tą propozycją podczas poniedziałkowego spotkania w Kairze z grupą kontaktową ds. Syrii, skupiającą te cztery potęgi regionalne - poinformowały agencja oficjalna Irna i irańska telewizja państwowa.

Salehi zaproponował również swoim odpowiednikom zorganizowania w Teheranie spotkania tej grupy czterech państw, powstałej w sierpniu z inicjatywy prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego.

Jak tłumaczył szef irańskiej dyplomacji, obserwatorzy czterech państw mogliby _ nadzorować proces mający na celu zakończenie przemocy _ w Syrii - poinformowała Irna. Nie sprecyzowano ani charakteru tego procesu, ani w jakich ramach obserwatorzy mogliby interweniować.

Minister wezwał do _ jednoczesnego wstrzymania przemocy przez obie strony konfliktu, do jego pokojowego rozwiązania bez interwencji zagranicznej oraz do wstrzymania pomocy finansowej i wojskowej dla syryjskiej opozycji _ - podała Irna.

Teheran oskarża Zachód i kilka państw regionu, na czele z Arabią Saudyjską i Turcją, o dostarczanie pomocy wojskowej i finansowej uzbrojonym grupom, które od ponad roku walczą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Z kolei syryjska opozycja i Zachód oskarża Teheran o wojskowe wspieranie reżimu w Damaszku - swego głównego sojusznika w regionie. Iran zaprzecza, jakoby dostarczał pomoc wojskową Syrii.

Turcja, która w przeszłości utrzymywała dobre stosunki z reżimem w Damaszku, obecnie popiera antyasadowskich rebeliantów, a premier Recep Tayyip Erdogan stał się jednym z najbardziej zagorzałych krytyków syryjskiego prezydenta.

Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Ligi Arabskiej, do którego doszło na początku września w Kairze, również prezydent Egiptu zaapelował o zmianę władzy w Syrii i wezwał kraje arabskie do znalezienia rozwiązania konfliktu.

Z kolei w połowie sierpnia Arabia Saudyjska apelowała o dyplomatyczną izolację reżimu w Damaszku i poparła wezwania o dozbrojenie rebeliantów.

Kryzys wewnętrzny w Syrii trwa od marca 2011 roku. Według źródeł opozycyjnych pochłonął życie ponad 26 tysięcy osób, w większości cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl
USA zabrania tam lotów. Iran łamie zakaz Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku.
"USA są głównym graczem przeciwko Syrii" USA są głównym graczem w syryjskim konflikcie, które w ten sposób dążą do ograniczenia wpływów Iranu - twierdzi syryjski minister spraw zagranicznych.
Iran szkoli milicję w Syrii. Bo armia nie ma sił Iran odgrywa coraz większa rolę w organizowaniu i szkoleniu prorządowej milicji w Syrii.
Tagi: walki w syrii, iran, syria, wojna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz