Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran popiera propozycję Rosji ws. Syrii

0
Podziel się:

Władze Iranu popierają najnowszą propozycję Rosji w sprawie ustanowienia międzynarodowego nadzoru nad bronią chemiczną w Syrii.

Iran popiera propozycję Rosji ws. Syrii
(_Skender_ /CC/Flickr)
bECzwgJN

_ __ Islamska Republika Iranu z zadowoleniem przyjęła inicjatywę Rosji, która ma na celu zapobieżenie wszelkim działaniom militarnym przeciwko Syrii _- oświadczyła rzeczniczka MSZ Marzija Afgham.

_ Chcemy, aby nasz region został oczyszczony z wszelkiej broni masowego rażenia (...). Wysiłki te również muszą dotyczyć broni chemicznej, którą dysponują syryjskie ugrupowania rebelianckie _ - zaznaczyła.

Wczoraj minister spraw zagranicznych Rosji - głównego sojusznika Syrii - Siergiej Ławrow zaproponował umieszczenie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolą międzynarodową w celu jej późniejszego zniszczenia. Władze Syrii - jak poinformował szef dyplomacji tego kraju Walid el-Mualim - natychmiast _ pozytywnie przyjęły _ tę propozycję.

bECzwgJP

Według komentatorów rosyjska propozycja zmienia dotychczasową dynamikę wydarzeń wokół planowanej przez USA ograniczonej interwencji zbrojnej w Syrii w odpowiedzi na użycie 21 sierpnia broni chemicznej na przedmieściach Damaszku, co spowodowało śmierć ponad 1400 osób.

Prezydent Barack Obama uważa, że interwencja wojskowa leży w interesie bezpieczeństwa narodowego USA, ale zwrócił się o zgodę w tej sprawie do Kongresu. Analizy dotychczasowych wypowiedzi kongresmenów sugerują jednak, że Obama może nie dostać zgody na interwencję.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran i Hezbollah na drodze do pokoju w Syrii Działacze Syryjskiej Koalicji Narodowej na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych nie wezmą udziału w żadnej międzynarodowej konferencji
Parlamentarzyści z Rosji nie pojadą do USA Zamierzali porozmawiać z kongresmanami o kryzysie w Syrii. Przywódcy Kongresu USA odmówili jednak spotkania się z nimi - powiedział ambasador Rosji w USA Siergiej Kislak.
ONZ jest "zakładnikiem" Rosji? Ambasador USA przy ONZ Samantha Power dodała, że nie ma powodów do optymizmu w sprawie postawy Rosji w kwestii syryjskiego konfliktu.
bECzwgKq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)