Notowania

iran
19.04.2014 18:47

Iran: Spór z mocarstwami dotyczący reaktora

Iran złożył mocarstwom ofertę ws. reaktora - oznajmił wiceprezydent Ali Akbar Salehi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nanking2012/CC BY-SA 3.0/en.wikipedia.org)

Irańska telewizja państwowa podała, że rozwiązana została kwestia reaktora atomowego w Araku, będąca przedmiotem sporu między Teheranem a światowymi mocarstwami. Iran złożył mocarstwom ofertę ws. reaktora - oznajmił wiceprezydent Ali Akbar Salehi.

Salehi, który jest też szefem irańskiego programu atomowego powiedział, że spór dotyczący reaktora jest _ praktycznie rozwiązany _.

Wyjaśnił, że Iran zaproponował, by reaktor produkował pluton tylko w jednej piątej ilości, jaką wcześniej planowano. To według Salehiego rozwieje obawy Zachodu, że Iran wykorzysta pluton z zużytego paliwa z reaktora, uzyskując materiał rozszczepialny do budowy głowic atomowych.

Grupa _ 5+1 _ to pięć krajów - stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Francja oraz Niemcy. W listopadzie ub. roku kraje te podpisały z Iranem wstępne porozumienie w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Iran w związku z tym programem.

Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora w Araku i zapewni Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.

Jednak jest to porozumienie tymczasowe, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Atomu w Iranie coraz mniej. Nowe dane Większość zapasów uranu, który szybko można przekształcić w materiał nadający się do produkcji bomb jądrowych, została zneutralizowana.
Iran: Nie chcą lepszych relacji z USA Wpływowy irański duchowny ajatollah Ahmad Dżanati ostrzegł w piątek w modlitwie transmitowanej przez państwową telewizję przed próbą ponownego nawiązywania stosunków dyplomatycznych z USA . Waszyngton i Teheran zerwały je w 1980 roku.
Iran musi zaczekać, Ukraina ważniejsza Następna runda rozmów między Iranem a światowymi mocarstwami w sprawie ostatecznego porozumienia dotyczącego irańskiego programu atomowego rozpocznie się 17 marca w Wiedniu.
Potężny wyciek radioaktywny w Fukushimie Sto ton silnie skażonej wody wyciekło ze zbiornika na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima - powiadomił operator elektrowni, firma TEPCO.
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz