Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran wypiera się blokady cieśniny Ormuz. Wezwał kraje regionu

0
Podziel się:

Szef MSZ Iranu Ali Akbar Salehi powiedział, że jego kraj nigdy nie próbował zablokować strategicznej cieśniny Ormuz.

Iran wypiera się blokady cieśniny Ormuz. Wezwał kraje regionu
(yeowatzup/CC/Flickr)

Szef MSZ Iranu Ali Akbar Salehi powiedział, że jego kraj nigdy nie próbował zablokować strategicznej cieśniny Ormuz. Jednocześnie ostrzegł kraje regionu, by nie dawały się _ postawić w niebezpiecznym położeniu _.

_ - Chcemy pokoju w regionie, ale niektóre z krajów w nim leżących chcą orientować się na kraje odległe o 12 tys. mil. Powtarzam, że Iran nigdy w swej historii nie starał się spowodować utrudnień na tym ważnym szlaku _ - zapewnił Salehi, który przebywa w Turcji, w wypowiedzi dla tamtejszej TV.

_ - Wzywam wszystkie kraje regionu - proszę, nie pozwólcie postawić siebie w niebezpiecznym położeniu _ - dodał szef MSZ.

Salehi mówił też o liście, który władze USA skierowały do Iranu ws. cieśniny. Jego zdaniem, Stany Zjednoczone powinny powiedzieć, że są gotowe do negocjacji z Teheranem bez żadnych warunków.

Przez cieśninę Ormuz przechodzi niemal jedna trzecia ropy, jaką przewozi światowa żegluga morska. W ostatnim czasie Iran groził, że zablokuje cieśninę, jeśli na jego własny eksport ropy zostaną nałożone sankcje.

Powodem zachodnich restrykcji jest irański program nuklearny, który według zapewnień Teheranu ma wyłącznie charakter cywilny. Jednak Zachód obawia się, że służy on celom wojskowym. Wątpliwości te potwierdził listopadowy raport oenzetowskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Porozumienie państw UE w sprawie nowych sankcji wobec Iranu ma zapaść na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 23 stycznia. Pod koniec stycznia do Iranu przybędą na trzydniowe rozmowy eksperci MAEA.

O cieśninie Ormuz czytaj w Money.pl
Grożą zachodowi. Wszystko przez ropę Irański dziennik Chorasan zamieścił ostrzeżenie Strażników Rewolucji, że władze Iranu postanowiły zamknąć strategiczną cieśninę, jeśli Zachód zablokuje eksport irańskiej ropy.
USA odpowiedzą siłą, jeśli oni to zrobią Przez cieśninę transportowana jest ropa naftowa. Irańscy Strażnicy Rewolucji zagrozili dziś po raz kolejny, że ją zamkną.
Iran może odciąć dopływ ropy na Zachód Iran twierdzi, że próby wykazały, że blokada uniemożliwi ruch okrętów przez Cieśninę Ormuz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)