Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran zaczyna obowiązywać porozumienie nuklearne

0
Podziel się

Iran ma teraz wzbogacać uran jedynie do poziomu 5 procent, a nie tak jak dotychczas 20 procent.

Iran zaczyna obowiązywać porozumienie nuklearne
(PAP/EPA)
bDZsmStN

Według zawartego w listopadzie i styczniu porozumienia, Iran ma teraz wzbogacać uran jedynie do poziomu 5 procent, a nie tak jak dotychczas 20 procent. Chodzi o to, aby naukowcy nie mogli wyprodukować bomby atomowej, a jedynie energię potrzebną Irańczykom.

Wszystkie wyprodukowane dotychczas zasoby powyżej 5 procent mają zostać zniszczone.

Od dzisiaj Iran ma pół roku na spełnienie obietnic. Na miejscu są już inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którzy mają nadzorować wprowadzanie słów w czyn.

bDZsmStP

Eksperci odwiedzą ośrodki w Fordo i w Natanz, w których Iran miał wzbogacać uran do poziomu potrzebnego do produkcji broni atomowej.

Choć relacje Iranu ze światem poprawiły się od czasu wyboru Hassana Rohaniego na prezydenta, Zachód wciąż nie do końca ufa Teheranowi.

Komentatorzy podkreślają, że konserwatywni ajatollahowie nie są zadowoleni z porozumienia nuklearnego, a ich zwolennicy mogą naciskać, by władze nie rezygnowały ze wzbogacania uranu do wyższego poziomu.

Porozumienie z Iranem jest tymczasowe. Negocjatorzy chcą w ciągu pół roku zawrzeć stałą umowę. Jeśli Iran dotrzyma słowa, to Stany Zjednoczone zniosą część sankcji. Jeśli nie - nałożą nowe restrykcje.

bDZsmStV
Czytaj więcej w Money.pl
Izrael zadowolony z braku porozumienia - Istnieje mocna chęć osiągnięcia porozumienia z Iranem - powiedział Netanjahu na dzisiejszym posiedzeniu swego rządu.
Kerry: Jesteśmy bliżej porozumienia z Iranem Kerry dodał, że "przy dobrej pracy" porozumienie uda się osiągnąć.
Nie wolno robić ustępstw wobec Iranu! Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że zmniejszenie presji na Iran w sprawie jego programu nuklearnego będzie "historycznym błędem". Zdaniem szefa izraelskiego rządu należy poczekać, aż nałożone na Iran sankcje odniosą skutek.
UE chce znieść sankcje wobec irańskich firm Sankcje nałożone na wymienione firmy pozostaną w mocy jeszcze przez co najmniej dwa miesiące w oczekiwaniu na ewentualną apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE.
bDZsmSuq
KOMENTARZE
(0)