Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran zapowiada oddzielne rozmowy z USA i Rosją

0
Podziel się

Celem rozmów jest przygotowanie porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego i zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na Teheran przed wyznaczonym terminem 20 lipca.

Iran zapowiada oddzielne rozmowy z USA i Rosją
(Nanking2012/CC BY-SA 3.0/en.wikipedia.org)
bEqOZidh

Iran przeprowadzi 9 i 10 czerwca w Genewie rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, a następnie na temat swego programu nuklearnego będzie rozmawiał z Rosją - poinformowało irańskie MSZ. Negocjacje mają być przygotowaniem do dialogu Iranu i sześciu mocarstw.

Dwustronne rozmowy przedstawicieli Iranu z Rosją odbędą się 11 i 12 czerwca w Rzymie, a rokowania Teheranu z mocarstwami 16 czerwca w Wiedniu - podał irański resort.

Departament Stanu USA sprecyzował, że amerykańskiej delegacji w Genewie przewodniczyć będzie zastępca sekretarza stanu William Burns. Kierował on utrzymywanymi w tajemnicy rokowaniami, które doprowadziły do zawarcia w listopadzie ubiegłego roku tymczasowego porozumienia między Teheranami a mocarstwami.

bEqOZidj

Agencja AFP zauważa, że Iran po raz pierwszy prowadzi takie rozmowy poza formatem mocarstw z grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, W. Brytania i Niemcy). Rozmowy dwustronne z Rosją i USA odbywały się wcześniej przy okazji negocjacji z grupą sześciu państw.

W tym tygodniu w stolicy Austrii odbyły się rozmowy techniczne z udziałem ekspertów irańskich i reprezentujących mocarstwa.

Ostatnia runda negocjacji Iranu i grupy 5+1, która toczyła się w maju w Wiedniu, nie doprowadziła do rozstrzygnięcia. Obie strony wytykały sobie nierealistyczne żądania. Zaangażowanie Waszyngtonu w rozmowy dwustronne świadczy o tym, że USA chcą przełamać impas.

_ Zawsze twierdziliśmy, że jesteśmy gotowi do dwustronnych rozmów z Iranem, jeśli przyczyni się to do postępów, w ścisłej współpracy z grupą 5+1 _ - wyjaśniły źródła amerykańskie.

bEqOZidp

Celem rozmów jest przygotowanie porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego i zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na Teheran przed wyznaczonym terminem 20 lipca.

Jeśli to się nie uda, negocjacje mogą zostać przedłużone o kolejne sześć miesięcy - co przewiduje obowiązujące od stycznia porozumienie z Genewy zawarte w listopadzie 2013 roku.

W ramach tymczasowego porozumienia Iran zamroził część programu atomowego w zamian za częściowe zniesienie zachodnich sankcji gospodarczych. Teheran zaprzecza, by był zainteresowany produkcją broni jądrowej; zapewnia, że jego program wzbogacania uranu ma na celu jedynie produkcję paliwa do reaktora atomowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Atom w Iranie. "Negocjacje są bardzo trudne" Nie ma gwarancji, że uda się osiągnąć ostateczne porozumienie - oświadczyła dzisiaj w Iranie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Netanjahu: "Iran chce zniszczyć Izrael!" W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzega przed Iranem.
Kanada utrzyma sankcje wobec Iranu _ - Ottawa oceni sytuację biorąc pod uwagę nie tylko słowa, lecz także czyny strony irańskiej _- powiedział premier Stephen Harper występując w izraelskim parlamencie.
bEqOZidK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)