Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irańska prasa popiera dialog z USA

0
Podziel się:

Gazety piszą o historycznym wydarzeniu.

Irańska prasa popiera dialog z USA
(Hamed Noori/IBERPRESS/Reporter)

Dzisiejsze wydania większości irańskich gazet pozytywnie reagują na wczorajszą rozmowę telefoniczną prezydentów Baracka Obamy i Hasana Rowhaniego. Gazety piszą o _ historycznym wydarzeniu _.

_ Historyczny kontakt w chwili wyjazdu z Nowego Jorku; rozmowa telefoniczna Obamy z Rowhanim _ - odnotowuje na pierwszej stronie proreformatorski dziennik _ Arman _. Według tej gazety cały świat został zaskoczony aktywną dyplomacją nowego irańskiego prezydenta w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

_ Historyczny kontakt w czasie lotu powrotnego _ - odnotowuje z kolei dziennik _ Etemad _, który zamieścił fotomontaż ukazujący Obamę i Rowhaniego siedzących obok siebie. W tej samej gazecie profesor stosunków międzynarodowych Mohammad Ali Basiri ostrzega przed _ ekstremistami _, którzy mogą być przeciwni kontaktom przywódców USA i Iranu.

_ Poza ekstremistami wewnątrz kraju, którzy są wrodzy stosunkom Iran-USA (...) wiele krajów, zwłaszcza reżim syjonistyczny (Izrael)
, uważa, że ich interesy byłyby zagrożone wraz z normalizacją stosunków między Iranem i USA i usiłuje im zapobiec _ - ocenia ten komentator. Wiele irańskich dzienników publikuje na pierwszych stronach zdjęcia z czwartkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Iranu i grupy sześciu mocarstw (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemiec), na którym widać uśmiechniętych szefów dyplomacji Iranu i USA, Mohammada Dżawada Zarifa i Johna Kerry'ego, przy stole negocjacji.

Ultrakonserwatywny dziennik _ Kajchan _ krytykuje z kolei Waszyngton za to, że nie odpowiedział w sposób adekwatny na przejawy dobrej woli Teheranu. Natomiast komentator serwisu rajanews.com uważa, że nie ma żadnego usprawiedliwienia konwersacji Rowhaniego z _ Wielkim Szatanem _, jak określa Stany Zjednoczone, i że rozmowa była bezużyteczna. Rozmowa prezydentów odbyła się tuż przed odlotem Rowhaniego z Nowego Jorku do Teheranu. Na lotnisku w kraju Rowhaniego powitali zarówno zwolennicy, którzy dziękowali prezydentowi, jak i przeciwnicy skandujący: _ śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi! _

Wybrany w czerwcu Hasan Rowhani obrał bardziej koncyliacyjny ton wobec Zachodu i zaapelował o dialog w celu rozwiązania najważniejszych punktów spornych irańskiego programu nuklearnego. Obama oświadczył, że przyjął do wiadomości zmianę retoryki w porównaniu z poprzednikiem Rowhaniego, Mahmudem Ahmadineżadem, ale zażądał od Teheranu _ transparentnych i sprawdzalnych działań _.

Iran i USA zerwały stosunki dyplomatyczne w 1980 roku i od tego czasu oba kraje nie utrzymywały kontaktów na tak wysokim szczeblu. Przywódcy obu krajów nie spotkali się od 1977 roku, gdy Jimmy Carter spotkał się z szachem Mohammadem Rezą Pahlawim. W czasie trwającej sesji ZO ONZ spekulowano o możliwym spotkaniu Obamy i Rowhaniego w Nowym Jorku, ale ostatecznie do niego nie doszło.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Iranu potwierdza rozmowę z Obamą Według źródła bliskiemu irańskiemu przywódcy cytowanego przez Reutersa telefon Obamy był zupełnie nieoczekiwany.
Nie było spotkania prezydentów USA i Iranu Irańczycy nie byli gotowi na spotkanie na szczeblu prezydenckim. Biały Dom był w tej kwestii otwarty.
Obama: stawiamy na rozmowy z Iranem Prezydent przyznał, że USA są zachęcone faktem, iż nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani otrzymał mandat, by kontynuować umiarkowany kurs
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)