Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irański program atomowy. Rowhani: "Przed nami daleka droga"

0
Podziel się:

W wywiadzie dla irańskiej telewizji państwowej Rowhani podkreślił, że Iran ma prawo do cywilnego programu atomowego i wzbogacania uranu.

Irański program atomowy. Rowhani: "Przed nami daleka droga"
(Polaris/East News)

Teheran będzie kontynuował rozmowy ze społecznością międzynarodową w celu ostatecznego rozwiązania problemu irańskiego programu atomowego i zniesienia wszystkich sankcji nałożonych na Iran - powiedział dziś prezydent tego kraju Hasan Rowhani.

W wywiadzie dla irańskiej telewizji państwowej Rowhani podkreślił jednocześnie, że Iran ma prawo do cywilnego programu atomowego i wzbogacania uranu.

Po latach impasu, w nocy z soboty na niedzielę tzw. grupa 5+1 (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) osiągnęła w Genewie przejściowe porozumienie z Iranem, zgodnie z którym Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych na sumę około 7 mld USD. W czasie jego obowiązywania ma być wynegocjowane _ całościowe porozumienie _, które - jak wierzy Zachód - w pełni rozwieje obawy co do irańskiego programu.

_ Pierwsze drzwi w negocjacjach w Genewie zostały otwarte, ale do otwarcia pozostały kolejne. Przed nami jeszcze daleka droga _ - stwierdził Rowhani.

Zapowiedział, że Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu, ale będzie to czynił transparentnie i zgodnie z międzynarodowymi normami. Zapewnił, że w czasie jego prezydentury Iran nie będzie dążył do konfliktów, lecz do pojednania.

Rowhani odniósł się także do ostrej krytyki ze strony premiera Izraela Banjamina Netanjahu, który określił zawarte w Genewie porozumienie jako _ historyczny błąd _. _ Oczywiście, są ludzie, którzy z powodu swej mentalności podżegacza wojennego będą dążyć do konfliktu _ - powiedział prezydent Iranu.

Zapewnił, że Iran nigdy nie chciał zbudować broni jądrowej. _ Zakończenie sporu o program atomowy służy pokojowi w regionie i na całym świecie _ - powiedział Hasan Rowhani.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)