Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irlandia chce zaoszczędzić 15 mld euro

0
Podziel się

Rząd ma jutro przedstawić szczegóły planu, który ma uratować gospodarkę.

Irlandia chce zaoszczędzić 15 mld euro
(AlmazUK/CC/Flickr)
bEiuBmzp

Irlandzki rząd ma jutro przedstawić szczegóły planu oszczędnościowego, który ma uratować gospodarkę kraju.

Wiadomo już, że wbrew wcześniejszym sugestiom, Irlandia zgodzi się na pożyczkę z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Władze oficjalnie podały też, że dzięki cięciom chcą zaoszczędzić około 15 miliardów euro w ciągu czterech lat.

Irlandzka gospodarka znalazła się na krawędzi po krachu na rynku nieruchomości, a następnie po załamaniu się systemu bankowego. Pojawiły się też obawy, że kryzys w Irlandii może spowodować kolejne problemy w całej strefie euro. Daniel Gros z Centrum Studiów nad Polityką Europejską uważa jednak, że tak się nie stanie.

bEiuBmzr

_ - Nie ma ryzyka dla strefy euro z powodu Irlandii. Trzeba bowiem pamiętać, że Irlandczycy stanowią zaledwie 1 procent populacji Unii Europejskiej. Wiele osób myśli o efekcie domina - najpierw Irlandia, a potem Portugalia. Ale to tylko psychologia. Prawdziwe pytanie brzmi: czy Unia Europejska ma sposób na rozwiązanie tego typu problemów - mówi Daniel Gros . _

Zapowiedź pożyczki z Unii Europejskiej wywołała gwałtowną reakcję irlandzkiej opozycji, która zażądała głowy premiera Briana Cowena. Szef rządu zapowiedział z kolei, że przedterminowe wybory zostaną rozpisane po przyjęciu ratunkowego budżetu przez parlament. Projekt budżetu ma być przedstawiony w parlamencie 7 grudnia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t117135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cowen;zaplaci;glowa;cud;zamienil;w;kryzys,59,0,715835.html) Cowen zapłaci głową? Cud zamienił w kryzys Premier Irlandii znalazł się w krzyżowym ogniu krytyki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t117004.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dublin;szykuje;ciecia;ministrowie;finansow;g7;chwala,1,0,714753.html) Dublin szykuje cięcia. Ministrowie finansów G7 chwalą Stojąca na progu bankructwa Irlandia poprosi o pomoc Brukselę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t117022.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;irlandii;chce;szybko;wrocic;do;gry;opozycja;mowi;o;trzech;latach,245,0,714997.html) Rząd Irlandii chce szybko wrócić do gry. Opozycja mówi o trzech latach Bruksela i MFW widziały już czteroletni plan oszczędnościowy.
bEiuBmzS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)