Notowania

kryzys w irlandii
15.11.2010 12:04

Irlandia dementuje. Nie było mowy o unijnej pomocy

Ministerstwo finansów rozmawiało z Brukselą o kondycji finansowej Irlandii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(soylentgreen23/CC/Flickr)


Irlandzkie ministerstwo finansów przyznało, że rozmawiało z Brukselą o kondycji finansowej Irlandii, lecz tematem rozmów nie był pakiet unijnej pomocy - donosi telewizja RTE. Według oświadczenia resortu rozmowy dotyczyły _ ogólnej kondycji rynku kredytowego _.

Maklerzy handlujący obligacjami skarbowymi od kilku dni wyzbywają się irlandzkiego długu i windują jego oprocentowanie. Obecnie jest ono wyższe niż w przypadku Grecji w przededniu wystąpienia tego kraju o pomoc do UE, choć w piątek presja nieco zelżała.

Jeszcze w niedzielę irlandzki minister sprawiedliwości Dermot Ahern twierdził, że doniesienia o rozmowach z UE to _ fikcja _.

Rząd Irlandii wskazuje, iż nie musi w krótkim czasie zaciągać długu na międzynarodowym rynku kredytowym, ponieważ jego potrzeby finansowe są zaspokojone do połowy 2011 r.

Komentatorzy sądzą, że to UE nalega na Irlandię, by zaakceptowała unijny pakiet pomocy szacowany na około 80 mld euro, ponieważ nie chce powtórki greckiego kryzysu, a obecna niepewność jest dla eurostrefy czynnikiem destabilizacji.

_ - Potrzeby finansowe rządu rzeczywiście są zaspokojone na kilka miesięcy z góry, ale realia są takie, że Irlandia staje się poważnym źródłem destabilizacji eurostrefy _ - cytuje BBC irlandzkiego ekonomistę Jima Powera z firmy Friends First zajmującej się usługami finansowymi.

_ - Władze UE będą czuły się zobowiązane do ustabilizowania kraju, który stał się dla nich solą w oku, a możliwym sposobem osiągnięcia tego celu jest zmuszenie Irlandii do skorzystania z europejskiego funduszu stabilizacyjnego _ - dodał.

Poniedziałkowy _ Times _ sugeruje, że warunkiem ewentualnej pomocy UE dla Irlandii byłoby podniesienie przez rząd w Dublinie rekordowo niskiej stawki podatku korporacyjnego, obecnie na poziomie 12,5 proc. Niektóre kraje UE sądzą, że Irlandia w dążeniu do przyciągnięcia zagranicznych inwestorów uprawia podatkowy dumping.

Irlandia byłaby obok Grecji drugim państwem eurostrefy, które uzyskałoby wsparcie z Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego EFSF. Wkład w ustabilizowanie Irlandii wniosłaby również W. Brytania. Nieoficjalnie mówi się o ok. 7-10 mld funtów.

Trudności finansowe Irlandii będą tematem wtorkowych rozmów unijnych ministrów finansów w Brukseli.

Gospodarkę irlandzką ciągnie w dół sektor bankowy, który został z toksycznymi długami po krachu na rynku nieruchomości w 2008 r. Na jego ratunek rząd przeznaczył jak dotąd blisko 50 mld euro faktycznie go nacjonalizując. Zaszkodziło to kondycji finansowej kraju w okresie, gdy spadły przychody z podatków.

Dla zmniejszenia deficytu budżetowegorząd wprowadził drastyczne cięcia wydatków. Z początkiem grudnia ogłosi szczegóły nowej rundy konsolidacji fiskalnej na 6 mld euro. Ma to zmniejszyć w 2011 r. deficyt budżetowy do 9,5-9,75 proc. PKB z 12 proc. obecnie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t77341.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/30;mld;euro;na;ratunek;irlandzkiemu;bankowi,11,0,683787.html) 30 mld euro na ratunek irlandzkiemu bankowi Premier Brian Cowen chce odbudować zaufanie do irlandzkiej gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t81132.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/irlandia;wciaz;pograzona;w;kryzysie,149,0,680853.html) Irlandia wciąż pogrążona w kryzysie Mimo optymistycznych prognoz PKB _ zielonej wyspy _ skurczył się w II kwartale o 1,2 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t37274.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;irlandii;bezrobocie;rekordowo;wysokie,81,0,668753.html) W Irlandii bezrobocie rekordowo wysokie W sierpniu liczba osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne, wyniosła 455 tys.
Tagi: kryzys w irlandii, irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz