Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia dostanie od UE i MFW 85 miliardów euro

0
Podziel się:

Rząd Briana Cowena wyda je na łatanie dziury budżetowej i pomoc dla banków.

Irlandia dostanie od UE i MFW 85 miliardów euro
(PAP/EPA)

Pakiet pomocowy dla Irlandii od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, będzie podzielony: *48 mld ma zostać przeznaczone na finansowanie deficytu budżetowego Irlandii przez najbliższe trzy lata, ok. 15-20 mld euro - na rekapitalizację banków, a ok. 20 mld euro - na rezerwę dla banków.*

Pakiet pomocowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniesie ok. 20 tys. euro. Zdaniem części ekonomistów do uratowania Irlandii przed zapaścią finansową może być potrzebna jeszcze większa suma.

Reuters zauważa, że pożyczka tej wielkości pociągnie za sobą zwiększony udział rządu Briana Cowena (na zdj.) w bankach, które z niej skorzystają. _ Financial Times _ podał wczoraj, powołując się na przedstawicieli irlandzkiego rządu, że przejmie on udział większościowy w Bank of Ireland, ale będzie chciał uniknąć pełnej nacjonalizacji tej instytucji.

Irlandzkie Ministerstwo finansów zbył wiadomości RTE stwierdzeniem, że są to przedwczesne _ spekulacje _, a pakiet pomocy wciąż jest negocjowany. - _ Zespoły techniczne wciąż starają się określić wysokość pakietu. Spodziewamy się, że negocjacje potrwają kilka tygodni _ - wyjaśnił.

W niedzielę Irlandia formalnie zwróciła się o wielką pożyczkę do UE i MFW, by ratować swe banki. Ministrowie finansów Unii Europejskiej szybko zgodzili się na udzielenie Irlandii pomocy, podkreślając, że chodzi o zabezpieczenie stabilności finansowej w UE i w strefie euro.

4,5-milionową Irlandię czekają co najmniej cztery lata głębokich cięć budżetowych i podwyżek podatków. Ten program konsolidacji fiskalnej na sumę 15 miliardów euro ma umożliwić zredukowanie deficytu budżetowego (32 proc. PKB) do wymaganego przez strefę euro poziomu 3 proc. do 2014 roku.

Czytaj w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)