Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia i W.Brytania: powrót sztormowej pogody

0
Podziel się:

Sztormowa pogoda najbardziej daje się we znaki w kilku hrabstwach Republiki Irlandii, gdzie obowiązuje czerwone pogotowie - najwyższy stan zagrożenia.

Irlandia i W.Brytania: powrót sztormowej pogody
(PAP/EPA)

Sztormowa pogoda daje się we znaki w kilku hrabstwach Republiki Irlandii, najbardziej w Clare, Galway, Kerry, Mayo, Waterford oraz Wexford, gdzie od wczoraj obowiązuje tzw. czerwone pogotowie - najwyższy stan zagrożenia.

Irlandzki urząd meteorologiczny nie przewiduje odwołania go przed godziną 15 w piątek. W innych częściach kraju wprowadzono niższy stan zagrożenia tzw. pomarańczowy. Sztorm wywołał obszar niskiego ciśnienia nad Atlantykiem.

Siła wiatru wynosi 55-75 km/godzinę, a w porywach 90-120 km/godzinę. W niektórych miejscowościach nadmorskich na zachodnim wybrzeżu dochodzi do 140-150 km/godzinę. Wysoka fala stwarza zagrożenie podtopieniami.

Największym niebezpieczeństwem dla kierowców są powalone drzewa, a w Cork oblodzone drogi. Niektóre miejscowości zostały podtopione, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu. Odwołano wiele połączeń promowych.

Lot Ryanairu z Wrocławia do Cork w płd. Irlandii skierowano do Shannon. Inne lotniska notują opóźnienia.

W południowej Anglii wydano ostrzeżenia przed zakłóceniami w komunikacji spowodowanymi podtopieniami, między innymi w Dorset, Surrey i Kent. Opady deszczu spodziewane są w nocy i w piątek w ciągu dnia.

Ok. 24 tys. domów było wciąż odciętych od prądu w czwartek rano i ok. 7,5 tys. nadal nie miało go wieczorem - przywrócenie dostaw potrwa do końca tygodnia. Wiele rzek wezbrało wskutek wcześniejszych opadów. W płd. Anglii i Walii obowiązuje ok. 50 ostrzeżeń przeciwpowodziowych.

Ocenia się, że w ostatnich daniach zalanych zostało ok. 1,2 tys. domów. Nowe opady deszczu spowodują pogorszenie sytuacji w rejonach poszkodowanych przez wcześniejsze podtopienia.

Władze lotniska Gatwick zmobilizowały dodatkowy personel techniczny w oczekiwaniu na wichury i opady. We wtorek awaria prądu unieruchomiła tam część lotów. Władze wszczęły w tej sprawie dochodzenie. Rzecznik lotniska wyjaśnił mediom, że tak złej pogody jak teraz jeszcze nie było i zawczasu nie można było się do niej przygotować. Sześć osób zginęło w wypadkach spowodowanych przez pogodę.

Co z pogodą w Polsce?

Jak informuje IMGW Europa wschodnia jest w zasięgu wyżu znad Rosji. Nad pozostałą częścią kontynentu dominują niże z frontami atmosferycznymi. Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, na wschodzie zaznacza się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu nadal napływa polarno-morska masa powietrza. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i powoli rośnie.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu na zachodzie i południu przechodzące miejscami w małe. Miejscami słaby deszcz lub mżawka. Temperatura maksymalna od 5 st C na Pomorzu i w kotlinach Sudeckich do 8 st C w centrum i na południu kraju. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, na zachodnim wybrzeżu wzmagający się do dość silnego.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na krańcach północno-zachodnich możliwy słaby deszcz. We wschodniej połowie kraju miejscami silne zamglenia z widzialnością od 1000 m do 3000 m. Temperatura minimalna od 0 st C na Suwalszczyźnie do 4 st C na Nizinie Szczecińskiej i Ziemi Lubuskiej, jedynie w Małopolsce miejscami od -3 st C do -1 st C. Wiatr z kierunków południowych, słaby, w zachodniej połowie kraju okresami umiarkowany, na krańcach zachodnich porywisty, a nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, na wschodzie miejscami zachmurzenie małe. Na krańcach północno-zachodnich okresami deszcz. Temperatura maksymalna przeważnie od 4 st C na Pomorzu do 8 st C w centrum i do 10 st C na południu kraju. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, na południu oraz nad morzem umiarkowany i dość silny, porywisty. W kotlinach sudeckich i na Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru do 60 km/h.

W Warszawie zachmurzenie przeważnie duże, okresami możliwe słabe opady deszczu. Wieczorem większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna 8 st C. Wiatr słaby, południowy. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 2 st C. Wiatr słaby, południowy. W sobotę w stolicy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura maksymalna 8 st C. Wiatr umiarkowany, południowy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)