Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael: Były szef MSZ oczyszczony z zarzutu korupcji

0
Podziel się:

Premier Benjamin Netanjahu już zapowiedział, że Lieberman wraca do rządu, nie ujawniając jednak, w jakiej roli.

Awigdor Lieberman, były szef MSZ
Awigdor Lieberman, były szef MSZ (wikipedia/CC BY-SA 3.0/Michael Thaidigsmann)
bFgrzjnp

Awigdor Lieberman został oczyszczony z zarzutu korupcji, co toruje mu drogę powrotną do polityki. Premier Benjamin Netanjahu już zapowiedział, że Lieberman wraca do rządu, nie ujawniając jednak, w jakiej roli.

Dzisiejsza decyzja sądu pokoju w Jerozolimie zapadła jednomyślnie. Sprawa, w której Lieberman był oskarżony o oszustwo i nadużycie zaufania rządu, dotyczyła m.in. awansowania ambasadora Izraela w Mińsku w zamian za nielegalną przysługę osobistą.

Lieberman podał się do dymisji w grudniu, jego proces rozpoczął się lutym. Od początku nie przyznawał się do winy i jeszcze przed rezygnacją wyrażał pewność, że zostanie oczyszczony z zarzutów i będzie mógł spokojnie powrócić na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

bFgrzjnr

Po ogłoszeniu środowej decyzji przez sąd zadowolenie z _ oczyszczenia Liebermana z zarzutów i jego powrotu do rządu w celu dalszej współpracy dla dobra Izraelczyków _ wyraził premier Netanjahu.

Szef izraelskiego rządu rozmawiał ze swym sojusznikiem chwilę po ogłoszeniu werdyktu. Netanjahu nie sprecyzował na jakie stanowisko Lieberman powróci, lecz od jego dymisji kierownictwo resortu było nieobsadzone, a funkcję szefa dyplomacji pełnił sam Netanjahu.

Liebermanowi zarzucano, że mianował byłego ambasadora w Mińsku, Zeewa Ben Arie, ambasadorem Izraela na Łotwie w zamian za osobistą przysługę. Miała ona polegać na tym, że dyplomata poinformował go o tajnym śledztwie prowadzonym przez izraelską policję w sprawie prania brudnych pieniędzy na Białorusi. Lieberman miał w tym uczestniczyć, ale ostatecznie dochodzenie zostało umorzone z braku dowodów.

Lieberman mieszka w osiedlu żydowskim założonym na palestyńskich, okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu Jordanu. Wywołał wiele kontrowersji i protestów, podając publicznie w wątpliwość lojalność półtora miliona arabskich obywateli Izraela.

bFgrzjnx

Był oskarżany o rasizm, ale jego poglądy przynoszą mu szerokie poparcie wyborcze ze strony rosyjskojęzycznych obywateli Izraela. Polityk ten, urodzony w Mołdawii, emigrował z ZSRR do Izraela w 1978 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

bFgrzjnS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)