Notowania

izrael
15.04.2012 17:35

Izrael niezadowolony z decyzji mocarstw

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził rozdrażnienie tym, że następna runda negocjacji nuklearnych między Iranem a sześcioma mocarstwami odbędzie się za ponad miesiąc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tallicfan20 / domena publiczna)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził _ rozdrażnienie _ tym, że następna runda negocjacji nuklearnych między Iranem a sześcioma mocarstwami odbędzie się za ponad miesiąc.

_ - Moje pierwsze wrażenie jest takie, że Iran otrzymał prezent. Ma pięć tygodni na kontynuowanie wzbogacania (uranu) bez żadnych ograniczeń, bez żadnych zahamowań _ - powiedział Netanjahu na spotkaniu z amerykańskim senatorem Josephem Liebermanem.

Nagranie z wypowiedzią Netanjahu przekazało mediom jego biuro.

Zdaniem izraelskiego premiera Iran powinien niezwłocznie wstrzymać wzbogacanie uranu i zlikwidować obiekt nuklearny Fordo w pobliżu miasta Kum. Netanjahu zarzucił Iranowi działalność terrorystyczną i wyraził przekonanie, że jest niedopuszczalne, by rząd w Teheranie miał możliwość prowadzenia prac nad bombami atomowymi.

Przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw uzgodnili w sobotę w Stambule, że kolejne rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego odbędą się w Bagdadzie 23 maja. Sobotnie rozmowy szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oceniła jako pożyteczne i konstruktywne. _ Chcemy przejść do trwałego procesu dialogu - powiedziała . - Będziemy się kierować zasadą: krok po kroku _.

Ashton wskazała, że podstawą negocjacji ma być układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, przy czym szóstka - pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny) i Niemcy - w pełni szanuje prawo Iranu do pokojowego wykorzystywania energii jądrowej.

Ashton uznała, że uzgodnienie w Stambule miejsca i terminu następnych rozmów jest sukcesem; dodała, że teraz chodzi o to, by do czasu spotkania w stolicy Iraku kontynuować budowę wzajemnego zaufania.

Celem wznowionych rozmów - pierwszych od 15 miesięcy - jest skłonienie władz w Teheranie do przerwania prac nad wzbogacaniem uranu i do zamknięcia podziemnych zakładów nuklearnych Fordo.

Zachód obawia się, że Iran dąży do produkcji broni jądrowej, natomiast Iran utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych, w energetyce i medycynie.

Izrael nie wykluczył zaatakowania irańskich obiektów nuklearnych. Także USA nie wykluczyły takiej opcji, ale stoją na stanowisku, że najpierw należy dać szanse sankcjom wobec Iranu oraz zabiegom dyplomatycznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują atak na Iran? Izrael znajdzie sojuszników - _ Z powodu strachu przed Iranem Arabia Saudyjska widziałaby dla siebie korzyści w izraelskim ataku _ - uważa ekspert Paul Rogers
Sposób na broń nuklearną to rozmowy? Iran jest podejrzewany, że pod pretekstem rozwoju energetyki atomowej usiłuje wyprodukować broń nuklearną, czemu stanowczo i systematycznie zaprzecza.
Zdecydowali, uderzenie na Iran się opłaca Blisko dwie trzecie Żydów uważa, że warto zaryzykować prewencyjny atak na instalacje nuklearne Teheranu.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz