Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael oskarżył RPA o apartheid. Przez metki

0
Podziel się:

Izrael obawia się, że w ślad za południowoafrykańskim rządem mogą pójść kolejne kraje.

Izrael oskarżył RPA o apartheid. Przez metki
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Izrael oskarżył Republikę Południowej Afryki o to, że zachowuje się jak państwo apartheidu. RPA zdecydowała się wprowadzić dla towarów wytworzonych przez osadników na Zachodnim Brzegu metki mówiące, że produkty pochodzą z terytoriów palestyńskich.

Izraelska wymiana handlowa z RPA jest skromna. Izrael obawia się jednak, że w ślad za południowoafrykańskim rządem mogą pójść kolejne kraje i że nagłośniony zostanie apel Palestyńczyków o bojkot izraelskich towarów wyprodukowanych na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Izraelskie MSZ poinformowało, że wezwie południowoafrykańskiego ambasadora, aby zaprotestować w sprawie metkowania dóbr produkowanych przez żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu.

_ - Niestety okazuje się, że zmiany, które zaszły w ostatnich latach w RPA, nie spowodowały żadnych podstawowych przemian w kraju i pozostaje on wciąż państwem apartheidu _ - oświadczył wiceszef izraelskiej dyplomacji Danny Ajalon w odpowiedzi na gest władz RPA. Jak dodał, _ obecnie południowoafrykański apartheid jest wymierzony w Izrael _.

Wczoraj rząd w RPA poinformował, że zdecydował o wprowadzeniu oznaczeń dla _ towarów pochodzących z IOT (angielski skrót na terytoria okupowane przez Izrael), aby ustrzec konsumentów przed mylnym przekonaniem, że pochodzą one z Izraela _.

Kiedy RPA po raz pierwszy wspomniała o tej możliwości w maju, izraelskie ministerstwo przemysłu i handlu oświadczyło, że byłoby problemem, gdyby inne kraje postąpiły tak samo.

W 2009 roku Izrael krytykował Wielką Brytanię za rekomendacje dla supermarketów, by wyraźnie oznaczały produkty pochodzące z żydowskich osiedli, aby odróżnić je od towarów wytwarzanych przez Palestyńczyków.

W 2005 roku Izrael wycofał osadników ze Strefy Gazy. Około 2,5 miliona Palestyńczyków i 500 tys. Izraelczyków żyje obecnie na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej, które Izrael zajął po wojnie z 1967 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
USA już nie stoi po stronie Izraela? USA są przeciwne odsunięciu od władzy palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, czego domaga się minister spraw zagranicznych Izraela.
Atak na Iran kosztowałby ich 42 mld dolarów Atak na Iran może kosztować Izrael 42 miliardy dolarów.
Wyszedł z izraelskiego więzienia po 27 latach Z więzienia w Izraelu wyszedł po 27 latach Sedki Sulejman al-Maket, najdłużej przetrzymywany w tym kraju więzień syryjski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)