Notowania

izrael
21.05.2012 13:15

Izrael zaprzecza. Nie zamierza wysyłać wojsk

Izrael zdementował informacje tureckich mediów o tym, że zamierza rozmieścić tysiące żołnierzy w Republice Cypryjskiej, aby bronić swych interesów energetycznych w związku ze sporem z cypryjsko-tureckim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Izrael zdementował informacje tureckich mediów o tym, że zamierza rozmieścić tysiące żołnierzy w Republice Cypryjskiej, aby bronić swych interesów energetycznych w związku ze sporem z cypryjsko-tureckim.

_ - Te doniesienia są całkowicie pozbawione podstaw i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością _ - głosi komunikat izraelskiego MSZ przekazany przez ambasadę Izraela w Ankarze. Jak oświadczono, _ Izrael nigdy nie rozmieszczał własnych żołnierzy w obcych krajach _.

Turecka agencja Anatolia, powołując się na źródło greckojęzycznej (należącej do UE) Republiki Cypryjskiej, poinformowała w weekend, że Izrael rozważa wysłanie tam ok. 20 tys. żołnierzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa 30 tys. izraelskich robotników i techników, zatrudnionych przy rozpoczętej w ubiegłym roku przez Izrael eksploatacji złóż naftowych i gazowych u wybrzeży Cypru.

Turcja wielokrotnie sprzeciwiała się eksploatacji tych złóż, argumentując, że Turcy cypryjscy będą wyłączeni z zysków pochodzących z zasobów naturalnych podzielonej wyspy.

Tłem sporu jest zadawniony konflikt między Turcją a Cyprem, który od 1974 roku jest podzielony: jedną trzecią wyspy zajmuje uznawana jedynie przez Ankarę samozwańcza Turecka Republika Cypru Północnego.

Stosunki Turcji i Izraela są dodatkowo napięte od ataku izraelskich komandosów na płynącą do Strefy Gazy flotyllę z pomocą humanitarną, w którym zginęło dziewięciu obywateli tureckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Mocarstwo ma już plan ataku na Iran. Uderzy? Biały Dom ujawnia, kiedy zdecyduje się na użycie siły.
Premier odpowiada Palestyńczykom. Chce pokoju? Premier Izraela Benjamin Netanjahu udzielił odpowiedzi na list palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, który apelował o wznowienie negocjacji pokojowych po zamrożeniu budowy osiedli żydowskich na okupowanych terytoriach.
Dogadali się w sprawie rządu. Jest koalicja Będą mieli 94 deputowanych w 120-osobowej Izbie. To dobry wynik.
Tagi: izrael, cypr, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz