Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izraelski raport: sankcje mocno biją w Iran

0
Podziel się:

Sankcje międzynarodowe mocno biją w Iran. Tel-Awiw naciska na Waszyngton, by ustalić warunki uderzenia na Teheran.

Izraelski raport: sankcje mocno biją w Iran
(Polaris/East News)

Nowy raport rządu izraelskiego, który przeciekł do mediów, głosi, że sankcje międzynarodowe mocno biją w Iran - pisze agencja Associated Press, zaznaczając, że tego samego dnia premier Izraela Benjamin Netanjahu ma mówić o Iranie w ZO ONZ.

Netanjahu, jak piszą agencje, ma nawoływać do postawienia Iranowi ultimatum w związku z jego programem nuklearnym, podkreślając, że w przeciwnym razie naraża się na ryzyko ataku militarnego.

Iran utrzymuje, że jego program nuklearny jest pokojowy, lecz Izrael, USA i inne państwa zachodnie nie wierzą tym zapewnieniom. ONZ już czterokrotnie nakładał na Teheran sankcje gospodarcze, lecz Netanjahu ustawicznie wyraża wątpliwości co do efektywności tych środków. Argumentuje, że dotykają gospodarkę irańską, lecz nie przekonują Teheranu do wstrzymania programu nuklearnego.

Netanjahu apeluje do USA o wytyczenie _ czerwonej linii _, która wyznaczyłaby warunki i okoliczności amerykańskiego uderzenia na obiekty nuklearne Teheranu, lecz Waszyngton, jak pisze AP, odrzuca tę sugestię.

Według raportu, którego szczegóły pojawiły się w dzienniku _ Haarec _, eksport irańskiej ropy naftowej zmalał w ubiegłym roku o połowę (z 2,4 mln baryłek dziennie do 1 mln), a od początku roku dochody z ropy obniżyły się o 40 mld dolarów. W raporcie jest też mowa o tym, że sankcje wobec banku centralnego Iranu utrudniają reżimowi dostęp do rezerw walutowych.

Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel władz izraelskich potwierdził opracowanie raportu, lecz odmówił jego skomentowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran ma nowe drony. Teraz pracuje nad... Samolot nazywa się Szahed-129 (Świadek-129). Jego zasięg - 2 tys. km - jest prawie dwukrotnie większy niż zasięg poprzednich irańskich samolotów bezzałogowych.
Prezydent Iranu ostrzega. "Odeprzemy atak" Iran nie traktuje poważnie izraelskich gróźb ataku na irańskie instalacje nuklearne, ale w razie potrzeby jest w stanie ten atak odeprzeć - oświadczył w poniedziałek prezydent Mahmud Ahmadineżad w Nowym Jorku, gdzie weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Jest porozumienie. Będą nowe sankcje Paryż, Berlin i Londyn oficjalnie wzywają Unię Europejską do nałożenia nowych sankcji na Iran za wzbudzający kontrowersje program nuklearny - poinformowały w niedzielę przywoływane przez AFP źródła dyplomatyczne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)