Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Kłopoty finansowe TVP. "Pan Kurski jest przekonany, że wszystko mu wolno"

969
Podziel się:

- Jacek Kurski przejmując stery w TVP miał w kasie 100 mln zł. Teraz ma 200 mln zł, ale na minusie - mówi członek Rady Mediów Narodowych i były prezes telewizji publicznej Juliusz Braun.

Kłopoty finansowe TVP. "Pan Kurski jest przekonany, że wszystko mu wolno"
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Zarzucił też Kurskiemu, że mimo fatalnej sytuacji spółki, dostał gigantyczną podwyżkę.

- Pan Kurski przyszedł do TVP w przekonaniu, że wszystko mu wolno, że na wszystko znajdą się pieniądze - mówił Braun w radiu TOK FM. - Jak przejmował stery w TVP, to miał w kasie 100 mln zł. Teraz ma 200 mln zł, ale na minusie - dodał.

Telewizja publiczna ma poważne kłopoty finansowe. Prezes Kurski przyznał w tym tygodniu, że TVP stanęła pod ścianą, sugerował nawet, że może przestać istnieć. - Trzeba sobie jasno powiedzieć, że doszliśmy do ściany. Nie może trwać dłużej sytuacja, w której nasi konkurenci - TVN i Polsat - dysponują przychodami rzędu 6 mld zł z reklam komercyjnych oraz abonamentu komercyjnego i nie mają żadnych obowiązków publicznych. Tymczasem telewizja publiczna dysponuje przychodem 1 mld 400 mln zł i ma mnóstwo obowiązków publicznych, które są kosztochłonne, a nie przynoszą dochodów - powiedział Kurski na konferencji podsumowującej rok w TVP.

- Zbilansowany budżet telewizji w warunkach, kiedy nie ma realnego wsparcia abonamentowego, to jest budżet śmierci - mówił szef TVP.

[Disco polo](https://film.wp.pl/disco-polo-6029102550020737c) i piłka nożna

Juliusz Braun ma inne zdanie na ten temat. - Słynny Sylwester disco polo kosztował dwa razy tyle, co poprzedni Sylwester we Wrocławiu. Szopka noworoczna to kolejne kilkaset tysięcy. (...) To jest wielka zasługa Jacka Kurskiego, że wprowadził disco polo do telewizji publicznej - ironizował Braun.

Jacek Kurski zasłynął też inną głośną decyzją. Chodzi o prawa do transmisji meczów piłkarskich mistrzostw świata w latach 2018-22 i mistrzostw Europy w 2020 r. Prezes tłumaczył wówczas, że TVP na tych transmisjach nie zarabia, ale hymn narodowy "inaczej smakuje" w telewizyjnej Jedynce, niż w stacjach komercyjnych. TVP nie ujawnia, ile zapłaciło za prawa, ale według spekulacji medialnych było to ponad 200 mln zł.

To, że telewizja publiczna nie zarabia na piłce nożnej, potwierdziło się po Euro2016. Choć widzowie najchętniej oglądali mecze w TVP, to największe wpływy z reklam zgarnął Polsat.

Ile zarabia prezes

Juliusz Braun skrytykował też zarobki Jacka Kurskiego, sugerując, że mimo fatalnych wyników nadawcy, otrzymał gigantyczną podwyżkę, kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. - Obecna pensja prezesa to 250 proc. w stosunku do tego, co pobierał rok temu - mówi członek Rady Mediów Narodowych. Zastrzegł jednak, że nie wie, jakie wynagrodzenie rzeczywiście pobiera Jacek Kurski, ale "takie są widełki".

Na ostatnim Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Telewizji Polskiej zdecydowano o zmianach w płacach zarządu TVP. Pensja Jacka Kurskiego jest ustalana według tzw. ustawy kominowej, ale już zastosowane do niej zostaną inne przedziały. Wyniosą od 7 do nawet 12-krotności średniej krajowej. W tym wypadku maksymalna pensja Jacka Kurskiego może wzrosnąć nawet do 52 tys. zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(969)
ada
5 lata temu
Co mówi Braun, włożyć między bajki. Sprzedawczyk.
Krzysztof
5 lata temu
Wypowiada sie pan Braun .A co pan wyrabiał w telewizji za swojej kadencji.Kupił pan film Nasze matki ,Nasi Ojcowie>Film szkalujący Polskę .Pan za niego zapłacił z naszych pieniędzy aby nas oczernić taka była pąnska celowa dzialalność.Zapomniał wół jak cielęciem byl.
najsmutniejsz...
5 lata temu
To pewnie element składki za nasze pieniądze na szczytne cele toruńskie!!! Zgroza i rozpacz ile jeszcze zszabrują dla "statutowych" celów jedynie dojnej partii, oraz na jedyny katolicki przekaz w polskim domu jak masz się dać wydoić.
pier
6 lat temu
Jacek K.jest taki sam buc jak jego prezio Jarosław K.
lech666
6 lat temu
Jacek jesteś de besciak
...
Następna strona