Notowania

zmiany w ofe
28.03.2013 09:17

Jacek Rostowski porażony propozycjami OFE

- To, co proponują towarzystwa emerytalne, to nie emerytury - grzmi wicepremier i minister finansów. Zapowiada też zmiany w budżecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

_ - Jestem porażony i zszokowany pomysłem towarzystw emerytalnych, żeby pieniądze z OFE były wypłacane tylko przez 10 lat po przejściu na emeryturę. To, co proponują towarzystwa emerytalne, to nie emerytury - mówi minister finansów Jacek Rostowski w Kontrwywiadzie RMF FM. - Jeśli będzie taka potrzeba, to resort finansów będzie gotowy znowelizować budżet na ten rok - _zapowiedział również wicepremier.

_ - Jestem porażony i zszokowany pomysłem towarzystw emerytalnych, żeby pieniądze z OFE były wypłacane tylko przez 10 lat po przejściu na emeryturę. To, co proponują towarzystwa emerytalne, to nie emerytury. Otwarte Fundusze Emerytalne powinny zmienić nazwę na Otwarte Fundusze Wypłat Kontrolowanych _ - powiedział Rostowski w tym samym wywiadzie. _ - Nagle nam mówią, że nie chcą nam wypłacać emerytury, tylko jakąś wypłatę przez 10-15 lat, to szczerze mówiąc nie wiem, czy to zaufanie, które jest konieczne w relacji osoby starszej, w sytuacji słabości wobec wielkiej instytucji, czy te osoby to zaufanie dalej będą miały - _ dodał.

Minister zaprzeczył, by rząd planował likwidację OFE. _ - Ustawa zobowiązuje nas w tym roku do przeglądu całego systemu OFE i to będziemy robili spokojnie prawdopodobnie przez następne pół roku. W tej chwili nie ma żadnych planów, aby zamrażać, ale ogólny przegląd, który oczywiście także będzie na to patrzył, będzie miał miejsce - _powiedział minister.

Budżet do przebudowy?_ - W żaden sposób sytuacja budżetowa nie jest krytyczna. Od jesieni mówiliśmy - mając na uwadze, że sytuacja w Europie jest niestabilna, że będziemy gotowi, jeśli powstanie potrzeba, znowelizować budżet. Jest to działanie zupełnie normalne _ - powiedział w radiu RMF FM wicepremier.

_ - Marzec jest trochę lepszy niż luty. Styczeń nie był najlepszy, ale oczywiście jeszcze daleka droga przed nami. Jeżeli będzie taka potrzeba, to będziemy gotowi budżet znowelizować i to nie jest żadna katastrofa _ - ocenił minister. Dodał, że należy jeszcze poczekać i zobaczyć, jakie będą wyniki. _ - Tymczasem oczywiście działamy na przykład poprzez program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, który zabezpiecza im wielomiliardowe kredyty - bezpieczne kredyty, gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego - aby podtrzymać i zatrudnienie w małych i średnich przedsiębiorstwach, które zatrudniają najwięcej ludzi, i także dzięki temu konsumpcję _ - tłumaczył Rostowski.

Deficyt budżetu państwa po lutym 2013 roku wyniósł 21 mld 654,9 mln zł, co daje 60,9 proc. deficytu planowanego na 2013 rok na poziomie 35 mld 565,5 mln zł. Wydatki państwa wyniosły 64 mld 484,4 mln zł, czyli 19,3 proc. kwoty 334 mld 950,8 mln zł planowanej na 2013 rok.

Dochody budżetu państwa wyniosły 42 mld 829,5 mln zł, czyli 14,3 proc. planu rocznego wynoszącego 299 mld 385,3 mln zł.

_ _

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w emeryturach. Premier ujawnia Donald Tusk: _ jest kilka rozstrzygnięć dotyczących przede wszystkim systemu wypłacania pieniędzy _.
Balcerowicz dla Money.pl: Ożywienie gospodarcze? Nie dajmy się oszukiwać! - _ To, co robi rząd, to wydziedziczanie Polaków _ - grzmi były minister finansów. Przyłączy się do Platformy Oburzonych?
Prof. Modzelewski dla Money.pl: Rząd będzie musiał podnieść VAT do 24 procent Ostre słowa o resorcie Rostowskiego: _ Nie potrafią nic szacować, liczby są wzięte z sufitu. Na podatkach się nie znają. _

_ _

Rostowski: OFE zawodzą zaufanie Polaków, jestem porażony i zszokowany

45 minut temu
*"Jestem porażony i zszokowany pomysłem towarzystw emerytalnych, żeby pieniądze z OFE były wypłacane tylko przez 10 lat po przejściu na emeryturę. To, co proponują towarzystwa emerytalne, to nie emerytury. Otwarte Fundusze Emerytalne powinny zmienić nazwę na Otwarte Fundusze Wypłat Kontrolowanych" - mówi wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski w Kontrwywiadzie RMF FM. *

Tagi: zmiany w ofe, ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz