Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Jak dojechać na stadion i do strefy kibica w Warszawie?

0
Podziel się:

Do stolicy przyjedzie najwięcej kibiców. Tam też przygotowano najwięcej zmian komunikacyjnych.

Jak dojechać na stadion i do strefy kibica w Warszawie?
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Warszawa podczas fazy grupowej EURO 2012 gościć będzie drużyny Rosji, Grecji oraz Polski. Rozegrane tu zostaną także ćwierćfinał (21 czerwca) oraz półfinał (28 czerwca). Ponieważ do Warszawy przyjedzie największa grupa kibiców, w mieście wprowadzono dużo zmian w ruchu.

Zmiany te będą obowiązywały zwłaszcza w dni meczów, czyli 8, 12, 16, 21 i 28 czerwca. Poza tymi dniami ruch będzie odbywał się normalnie, choć należy się liczyć z czasowymi zmianami czy ograniczeniami w sąsiedztwie największej w Polsce strefy kibica - pod Pałacem Kultury na pl. Defilad. W dni meczów zaś, zwłaszcza popołudniami i wieczorem, najwygodniej będzie poruszać się komunikacją miejską.

W związku z organizacją turnieju, teren Saskiej Kępy, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, od około 4 godzin przed meczem będzie strefą ograniczonego dostępu. Dla mieszkańców oraz osób prowadzących działalność gospodarczą były wydawane identyfikatory, uprawniające do poruszania się po tej części miasta.

Strefa zakazu ruchu pojazdów będzie obejmowała obszar: od północy - ul. Waszyngtona, od południa - Al. Stanów Zjednoczonych, od zachodu - ul. Wał Miedzeszyński, a od wschodu - Kanał Wystawowy.

Szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej będzie obsługiwać mieszkańców. Dojazd do niego będzie zapewniony od Al. Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo, we wszystkie dni mistrzostw na ulicach Żwirki i Wigury oraz Raszyńskiej (na odcinku od Lotniska Chopina do Al. Jerozolimskich) w obu kierunkach zostanie wyznaczony buspas (którym poruszać się będą także pojazdy UEFA).

Komunikacja miejska pojedzie inaczej w dniu meczuW czasie EURO 2012 komunikacja miejska w Warszawie funkcjonować będzie normalnie i zgodnie z rozkładem. Jedynie w dni, kiedy w Warszawie rozgrywane będą mecze, wprowadzone zostaną zmiany. Wprowadzonych też będzie szereg dodatkowy linii, oraz zwiększona zostanie częstotliwość kursowania istniejących.

W celu ułatwienia poruszania się po mieście kibicom i gościom, którzy podczas EURO będą w Warszawie po raz pierwszy, przystanki i linie komunikacji miejskiej, którymi można dostać się na Stadion Narodowy oraz do strefy kibica, zyskają specjalne oznaczenie.

Tablice koloru białego przeznaczone są dla osób podróżujących samochodami i autokarami, a fioletowe dla ruchu pieszego (wskazują dojścia do przystanków, stadionu czy strefy Kibica). Będą one umieszczone w sąsiedztwie parkingów oraz w najważniejszych punktach miasta.

źródło: GDDKiA

Tymczasowe zmiany w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone w dzielnicach Praga-Południe, Praga-Północ i Śródmieście. W dni meczowe tzn. 8 czerwca, od 14.00 oraz 12, 16, 21 i 28 czerwca od godziny 17.00 przewidywane są zmiany w komunikacji miejskiej w rejonie Stadionu Narodowego i Strefy Kibica.

Północna jezdnia Al. Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego (Rotundy) zostanie przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego. Autobusy kursujące z Pragi w kierunku centrum zostaną skierowane na trasy zastępcze.

Uruchomione zostaną: tramwaj nr 77 kursujący wzdłuż Al. Jerozolimskich oraz dodatkowa linia autobusowa nr 909 od Dw. Wileńskiego. Ruch autobusowy i tramwajowy z centrum w kierunku Pragi będzie odbywał się bez zmian. Tramwaje nie będą kursowały Al. Zieleniecką. Linie tam kursujące zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Kliknij tutaj i zobacz plan komunikacji miejskiej w Warszawie przed meczem Po zakończeniu meczu, obie jezdnie Al. Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego będą przeznaczone wyłącznie dla pieszych. Tramwaje i autobusy zostaną skierowane na trasy zastępcze. Po ustąpieniu ruchu pieszego (czyli w praktyce około godziny po zakończeniu meczu) zostanie przywrócona normalna organizacja ruchu.
Kliknij tutaj i zobacz plan komunikacji miejskiej w Warszawie po meczu

We wszystkie dni w okresie od 7 czerwca do 2 lipca stałe linie dzienne autobusowe w rejonie strefy kibica oraz metro będą kursować ze zwiększoną częstotliwością i w wydłużonych godzinach. Zwiększy się też częstotliwość kursowania linii nocnych. Ich przystanki zostaną przeniesione z pętli przy Dworcu Centralnym w rejon ronda Al. Jerozolimskie/al. Jana Pawła II/Chałubińskiego.

Dokładnie tydzień przed rozpoczęciem Euro 2012 - 1 czerwca, pierwsi pasażerowie wjadą pociągiem na stację Warszawa Lotnisko Chopina. Połączenie kolejowe będzie obsługiwane przez dwóch przewoźników - Szybką Kolej Miejską i Koleje Mazowieckie. To będzie najprostszy sposób dotarcia z lotniska do centrum oraz w okolice Stadionu Narodowego, a także strefy kibica.

_ Witamy w Warszawie. Pociąg w kierunku Sulejówka Miłosnej. Do Strefy Kibica - wysiądź na przystanku Warszawa Śródmieście. Do Stadionu Narodowego - wysiądź na przystanku Warszawa Stadion _ - tak zostaną powitani w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej na stacji Lotnisko Chopina, w językach polskim, angielskim, rosyjskim i greckim kibice, którzy przylecą do Polski na Euro 2012.

Pociągi będą pokonywały całą trasę w około 50 minut. Z lotniska do centrum Warszawy będzie się można dostać w 25 minut.

Największa w Polsce strefa kibica Największa w Polsce strefa kibica zlokalizowana jest właśnie w Warszawie. Może ona przyjąć nawet 100 tysięcy fanów piłki nożnej. Poza transmisjami meczów będzie w niej można zobaczyć koncerty, zagrać w piłkę, wziąć udział w zabawach i konkursach. Goście strefy znajdą w niej ponadto punkty gastronomiczne oraz zaplecze sanitarne. Została zlokalizowana na Placu Defilad wokół Pałacu Kultury i Nauki.

Strefa Kibica rozpocznie działalność w przeddzień otwarcia turnieju - 7 czerwca 2012 i zakończy najprawdopodobniej 2 lipca w południe, dzień po rozegraniu meczu finałowego w Kijowie. Będzie czynna od godz. 12 do 23, a w dniach meczowych nawet do 4 nad ranem.

Specjalne parkingi dla kibiców

Dla zmotoryzowanych kibiców przygotowane zostaną w dni meczowe tymczasowe parkingi P+R. Parkingi te będą zlokalizowane przy drogach wlotowych do Warszawy, z których zostanie zorganizowany dojazd komunikacją miejską do centrum. Tymczasowe parkingi będą uruchamiane od godziny 10.00 w dniu meczu i czynne do godziny 10.00 dnia następnego.

Bezpłatne parkowanie pojazdów na tymczasowych parkingach P+R będą miały osoby, które w chwili wyjazdu z parkingu przedstawią ważny:

  • bilet dobowy, 3-dniowy, 30-dniowy, 90-dniowy, dokument uprawniający do bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez m.st. Warszawę.

W innym przypadku użytkownik będzie zobowiązany do uiszczenia przy wyjeździe z parkingu jednorazowej opłaty za wynajem miejsca w wysokości 100 zł.

W sumie przygotowanych będzie 11 tymczasowych parkingów P+R. Parkingi przy ul. Jagielońskiej 71-79, oraz Jagielońskiej 69 będą dostępne przez cały czas trwania Turnieju.

    1. P+R Jagiellońska 71-79 – 5000 miejsc parkingowych
  • P+R Jagiellońska 69
  • P+R Jagiellońska 88 – 500 miejsc parkingowych
  • Jagiellońska (autokary)
  • P+R Marywilska 44 – 2000 miejsc parkingowych
  • P+R Wóycickiego 14 – 518 miejsc parkingowych
  • P+R Poznańska 98, Bronisze – 1500 miejsc parkingowych
  • P+R Al. Jerozolimskie 179 – 474 miejsca parkingowe
  • P+R Puławska 266 – 4000 miejsc parkingowych
  • P+R 1. Praskiego Pułku 89 - 2000 miejsc parkingowych
  • Wydawnicza/Szpotańskiego (autokary)

Stałe parkingi P+R będą dostępne dla mieszkańców na dotychczasowych zasadach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)