Notowania

Jak przekraczać granice, jadąc na Euro 2012?

Przez granice będzie można przejechać tylko w wyznaczonych miejscach. Trzeba pamiętać o dokumentach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leszek Kotarba/East News)

Podczas Euro 2012 na wszystkich granicach, na których zniesiono kontrolę graniczną po wejściu Polski do strefy Schengen, zostanie ona przywrócona. Strażnicy pojawią się na granicach już 4 czerwca i pozostaną na nich do 1 lipca. Granice będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych podkreślił, że czasowe przywrócenie kontroli na granicy wewnętrznej nie będzie uciążliwe dla obywateli, a kontrole będą miały charakter doraźny. _ - W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Nie będzie również tworzyło żadnych obciążeń dla obywateli oraz kibiców jadących na mecze, a działania kontrolne będą prowadzone w sposób wyrywkowy, gwarantujący płynny ruch - _zapewnił minister.

Zgodnie z rozporządzeniem w momencie tymczasowego przywrócenia kontroli, granicę lądową będzie można przekraczać w wyznaczonych miejscach (szczegółowo wymienionych w rozporządzeniu). Na lotniskach kontroli granicznej mogą zostać poddani podróżni z wytypowanych lotów Schengen, a w portach morskich - uczestnicy wybranych rejsów.

*Łącznie wytypowano 254 punkty kontrolne (w tym porty lotnicze i morskie): *

  • na granicy z Czechami jest to 120 punktów kontrolnych,
  • na granicy ze Słowacją - 58,
  • na granicy z Niemcami - 43,
  • na granicy z Litwą - 5.

Rozporządzenie określa 9 portów morskich, w których podróżni mogą zostać poddani kontroli granicznej. Są to m.in.: Szczecin, Świnoujście, Kołobrzeg, Gdynia i Gdańsk.

Rozporządzenie określa również 19 lotnisk, na których zostanie przywrócona tymczasowa kontrola graniczna podczas Euro 2012. Są to m.in.: Warszawa-Okęcie, Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice, Gdańsk-Rębiechowo, Szczecin-Goleniów oraz Poznań-Ławica.

Aby przywrócenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej było jak najmniej uciążliwe dla podróżnych, Straż Graniczna wzmocni współpracę z innymi służbami krajowymi (policją, Służbą Celną, Wojewódzkimi Inspektorami Transportu Drogowego, Żandarmerią Wojskową itp.) oraz ze służbami granicznymi innych państw, których funkcjonariusze również uczestniczyć będą w działaniach kontrolnych.

Działania kontrolne będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na drogach przecinających granicę. Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Obywatele objęci przywilejami układu z Schengen, muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport.

Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy.

Ułatwieniem dla kibiców przekraczających granice będzie wprowadzenie na czas Euro wspólnych odpraw służb polskich i ukraińskich, co przyspieszy kontrole. Zarówno kontrole graniczne jak i celne będą prowadzone w jednym miejscu po stronie polskiej tzw. _ one stop _. Dla kibiców uruchomione będą specjalne pasy ruchu tzw. pasy EURO 2012 (zielone korytarze).

Na lotniczych przejściach granicznych zostaną ustawione dodatkowe stanowiska do odprawy granicznej pasażerów.

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną wchodzi w życie 4 czerwca.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz