Notowania

rolnictwo
27.08.2009 13:12

Jakie będą ceny żywności?

Obniżka cen dotknie wszystkie rodzaje zbóż. Utrzymają się z kolei wysokie ceny mięsa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Martin Pettitt/CC/Flickr)

W opinii Andrzeja Kowalskiego, dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, do końca roku tanieć będą zboża, owoce, warzywa i mleko, a na wysokich poziomach pozostaną ceny mięsa.

Kowalski szacuje, że tegoroczne zbiory zbóż będą zbliżone do plonów z 2008 roku.

_ - Krajowe zbiory będą na poziomie roku ubiegłego, ale jakość tych zbiorów może być znacznie gorsza, ze względu na pogodę _ - powiedział Kowalski.

Z danych GUS wynika, że zbiory zbóż w 2008 wyniosły ogółem ok. 27,7 mln ton.

_ - Znacznie powyżej przeciętnej zapowiadają się zbiory w Europie. Do Polski może trafić tanie zboże ukraińskie. Jeśli w końcu roku nie zdarzy się nic szczególnego, ceny zbóż i pasz będą w tym roku niskie _ - dodał.

Zdaniem Kowalskiego, szansą na zagospodarowanie nadwyżki zbóż jest jego eksport do Chin, gdzie ze względu na pogodę panuje nieurodzaj.

_ - Podaż zboża w Polsce i w Europie będzie w tym roku wyższa. Natomiast popyt, także krajowy, nie powinien rosnąć, a na wyroby bardziej uszlachetnione będzie wręcz spadał _ - dodał.

Kowalski przewiduje, że obniżka cen dotknie wszystkie rodzaje zbóż.

_ - Szanse na uniknięcie spadków cen mają jedynie producenci rzepaku. Wiele zależy od tego jak będzie działał program produkcji paliw z rzepaku oraz jak będzie się kształtował eksport do Niemiec _ - powiedział.

Drogie mięso, tańsze owoce i warzywa

Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że do końca roku utrzymają się wysokie ceny mięsa.

_ - Mięso wieprzowe i wołowe pozostanie na wysokich poziomach. Drób może nawet jeszcze lekko zdrożeć _ - powiedział.

Zdaniem Kowalskiego, tańsze będą przetwory mleczne oraz przetwory owocowo-warzywne.

_ - Jeśli chodzi o warzywa i owoce, to urodzaj tych produktów będzie niezły. Problemem będzie jednak ich jakość, więc spadek cen dotyczyć będzie głównie wyrobów przetworzonych _ - dodał.

* [ Sawicki: Rolnicy powinni poczekać ze sprzedażą zboża ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki%3Brolnicy%3Bpowinni%3Bpoczekac%3Bze%3Bsprzedaza%3Bzboza,46,0,519982.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rolnictwo, warzywa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz