Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jankowiak: Problemy euro mogą odbić się na Polsce

0
Podziel się:

ECB będzie musiał zastanowić się kiedy podnieść stopy procentowe - pewnie w drugiej połowie roku.

Jankowiak: Problemy euro mogą odbić się na Polsce

Money.pl: Pojawiły się ostatnio doniesienia, że euro może upaść. Jednak Francja i Niemcy zapowiedziały, że będą bronić wspólnej waluty za wszelką cenę. Czy czarny scenariusz może się sprawdzić i euro jednak upadnie?

Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu: Upaść to nie upadnie, ale myślę, że długo będzie się zbierało po tym kryzysie. Na pewno pierwsza połowa roku, tak do czerwca, będzie trudna, ponieważ w tym czasie jest duża zapadalność obligacji, szczególnie gospodarek peryferyjnych, takich jak Irlandia, Hiszpania, czy Grecja. To będzie dodatkowe obciążenie dla całej strefy euro, w tym dla gospodarek centralnych.

To może sprawić, że będziemy mieli dużą zmienność na rynkach i na samym euro pewnie też. Trudno więc tutaj o jakąś stabilizację. W szczególnie trudnej sytuacji jest Europejski Bank Centralny, który musi się zastanowić w jaki sposób działać i kiedy podnosić stopy procentowe.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t130063.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;davos;o;tym;jak;przezwyciezyc;kryzys,231,0,760807.html) W Davos o tym, jak przezwyciężyć kryzys Kiedy to może nastąpić? Jeszcze w pierwszej połowie roku?

Raczej dopiero w drugiej. W tej chwili ECB pomrukuje i zaczyna przygotowywać rynek na podwyżkę stóp w drugiej połowie roku.

Czy ECB nie powinno jednak zająć się rosnącą inflacją szybciej? Czy podwyżka nie powinna nastąpić jeszcze w pierwszej połowie roku?

Niestety działania inflacyjne w największych gospodarkach strefy euro przebiły już cel inflacyjny ustanowiony dla całej strefy. Dlatego tutaj potrzebne będą zdecydowane działania, ale też z namysłem.

Podniesienie stóp w pierwszej połowie roku spowodowałoby duże kłopoty gospodarek peryferyjnych. Trzeba pamiętać, że będą one miały większe wydatki z powodu obligacji. Podniesienie stóp procentowych mogłoby więc doprowadzić do problemów z wypłacalnością niektórych krajów, a to niekorzystnie wpłynęłoby na całą strefę.

Jak to się odbije na sytuacji w Polsce?

Przypuszczam, że zasadniczo skomplikuje sytuację. Z jednej strony NBP chcąc utrzymać spread będzie zmierzał w kierunku podwyżki stóp procentowych. Jednak może być tak, że NBP podniesie stopy procentowe, a złoty po takim ruchu wcale się nie umocni, tylko pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Z czego to będzie wynikało? Ze zbyt małej podwyżki stóp procentowych?

Obecnie mamy kolejny kwartał, w którym eksperci przewidują, że będzie rósł popyt, jednak on uparcie nie rośnie. Ponadto mamy kwestię napiętego budżetu, z wysokim deficytem, nowymi sposobami liczenia składki do OFE i wielu innych czynników, które mają wpływ na gospodarkę. Jest to więc klimat niezbyt sprzyjający wzrostowi PKB, a także inwestowaniu w naszą walutę. I tak będzie pewnie przez cały ten rok.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t45488.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/emerytury;w;hiszpanii;-;2;lata;pozniej,6,0,762118.html) Emerytury w Hiszpanii - 2 lata później Rząd hiszpański podniósł wiek emerytalny do 67. roku życia. Reforma ruszy w 2013 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t129096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/krach;czeka;hiszpanie;jesli;tak;to;takze;polske,187,0,753595.html) Krach czeka Hiszpanię? Jeśli tak, to także Polskę! Rząd robi wszystko, żeby zmniejszyć naszą wiarygodność. Nie jesteśmy gotowi na kryzys w strefie euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t123688.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/rzad;zlupi;nas;podwojnie;na;emeryturach,185,0,726457.html) Rząd złupi nas podwójnie na emeryturach Emerytury nowo zatrudnionych będą o 6-7 proc. niższe niż w obecnym systemie.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)