Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janosikowe. Katowice na tym bardzo tracą

0
Podziel się:

Samorządowcy się buntują. - Duże miasta na tym tracą, brakuje pieniędzy na inwestycje - uważają.

Janosikowe. Katowice na tym bardzo tracą
(Amaxim/Dreamstime)

Niemal 79 mln zł zapłacą w tym roku gminy województwa śląskiego w ramach tak zwanego podatku janosikowego. Jest to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą uiszczają najbogatsze gminy i powiaty, na rzecz biedniejszych samorządów.

Podatek janosikowy jest niekorzystny dla miast wielkości Katowic. - _ Katowice należą do tej grupy miast, które zdecydowanie więcej pieniędzy daje niż odzyskuje. w latach 2008-2011 była to kwota 152 milionów dolarów, z czego potem tylko 70 milionów trafiło do nas z powrotem. Mówiąc ogólnie Katowice będą się opowiadać za takim rozwiązaniem, żeby jak najwięcej pieniędzy zostawało w mieście i byśmy mogli przeznaczać je na inwestycje _- mówi Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAKUBA JARZĄBKA:

Zdaniem profesora Andrzeja Barczaka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - choć dyskusje na temat podatku _ janosikowego _ będą się nasilać, jest on dobrym rozwiązaniem. - _ Ci którzy mają dużo i za dużo oddają dla innych, niechętnie to robią, bo to ogranicza ich własne możliwości. Nie może być takiego dużego zróżnicowania między gminami, jeśli chodzi o wysokość dochodu, bo to się potem przekłada na inwestycje komunalne. To jest taki dobry pomysł, że ten kto ma więcej, dzieli się z tym, który ma mniej _- tłumaczy profesor Andrzej Barczak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAKUBA JARZĄBKA:

_ Janosikowe _ wprowadzono w roku 2003 jako sposób na wyrównywanie
dysproporcji między regionami. Jego wysokość na rok 2012, ustalono na
podstawie dochodów gmin i powiatów z roku 2010.

W Sejmie odbyło się w połowie lutego pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym. Projekt zakłada zmniejszenie o 20 proc. kwot, które gminy bogate wpłacają na rzecz gmin biedniejszych, urealnienie liczby mieszkańców stolicy i siedmiu innych dużych miast na prawach powiatu oraz zmianę dystrybucji _ janosikowego _ tak, by nie było przyznawane automatycznie lecz na konkretne projekty - mówił przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Rafał Szczepański, przestawiając projekt ustawy.

Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem w sejmowej komisji finansów publicznych oraz w sejmowej komisji samorządu terytorialnego

Czytaj więcej o janosikowym i sytuacji samorządów
Wymuszą zmiany w kontrowersyjnej opłacie? Sejmowe komisje dyskutują obecnie poprawki do obywatelskiego projektu modyfikacji kontrowersyjnej daniny.
"To zbójeckie prawo". Walczą o jego zmianę Samorządowcy chcą by zmieniono zasady naliczania daniny dla biedniejszych regionów.
Samorządy pod kreską. Na grube miliardy Deficyt sięgnął blisko 15 miliardów złotych. To jednak znacznie poniżej prognoz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)