Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janosikowe w Sejmie. Samorządy przepchną swój projekt?

0
Podziel się:

Posłowie PO, SLD i Ruchu Palikota popierają obywatelski projekt dotyczący zmiany
sposobu naliczania "janosikowego".

Janosikowe w Sejmie. Samorządy przepchną swój projekt?
(Lawcain/Dreamstime.com)

Bogate samorządy chcą oddawać mniej biednym. Samorządowcy przygotowali ustawę. Wiele wskazuje na to, że zostanie przyjęta w Sejmie.

Posłowie PO, SLD i Ruchu Palikota popierają obywatelski projekt dotyczący. zmiany sposobu naliczania janosikowego.

Andrzej Halicki z PO podkreślił, że chodzi o stworzenie bardziej sprawiedliwego systemu przekazywania przez bogatsze samorządy części dochodów samorządom biedniejszym.

Na posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się jutro, posłowie zajmą się obywatelskim projektem zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który dotyczy tzw. janosikowego.

Autorzy projektu nie chcą likwidować _ janosikowego _, ale zmienić sposób jego naliczania i przyznawania. Proponują, by _ janosikowe _, na wzór innych krajów Unii Europejskiej, było rozdzielane w konkursach z przeznaczeniem na konkretne projekty. Chcą także, by zostało obniżone o 20 procent.

Na wtorkowej konferencji prasowej razem z posłami: Ryszardem Kaliszem (SLD), Andrzejem Halickim (PO) oraz Arturem Dębskim (RP) wystąpili przedstawiciele Koalicji Powiatów (w skład której wchodzi siedem powiatów: legionowski, warszawsko-zachodni, piaseczyński, otwocki, pruszkowski, wołomiński, grodziski).

Zdaniem Kalisza, podwarszawskie powiaty z racji płacenia _ janosikowego _ nie mogą się rozwijać. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich siedmiu lat Warszawa z tego tytułu zapłaciła 7 mld zł. - _ My nie chcemy, aby Warszawa nie płaciła janosikowego, chcemy, aby ograniczyć to - w przypadku Warszawy - o około 20 proc. _ - mówił.

Kalisz zaznaczył też, że jeśli udałoby się zmienić mechanizm płacenia _ janosikowego _, to także te siedem podwarszawskich powiatów mogłoby płacić z tego tytułu około 20-30 procent mniej.

_ Postanowiliśmy jako posłowie warszawscy i podwarszawscy wraz z Andrzejem Halickim, Arturem Dębskim wspomóc działania Koalicji Powiatów _ - podkreślił polityk SLD.

W ocenie Halickiego, obecna ustawa nie jest dobra w czasach kryzysu, gdyż powoduje paradoksalną sytuację, że aby wywiązać się z nałożonych na nie zobowiązań powiaty czasem muszą korzystać z kredytów komercyjnych. To - w ocenie posła PO - jest absurdalne.

_ - PO, SLD i klub Ruchu Palikota i - mam nadzieję - pozostałe kluby ten projekt przyjmą i skierują do odpowiedniej komisji. Liczymy, że (...) dość szybko ta ustawa zostanie uchwalona, w związku z czym następny rok powinien być rokiem nowego systemu, dużo bardziej sprawiedliwego" - p _rzekonywał Halicki.

Dębski z Ruchu Palikota zauważył, że obywatelski projekt uwzględnia nieznaczne obniżenie janosikowe dla najbogatszych samorządów i zakłada, że pozostała kwota ma być przeznaczana celowo, czyli np. na przedszkola, drogi, żłobki. - _ To jest istota tej ustawy, którą przedstawili obywatele. My jako parlamentarzyści musimy słuchać głosu obywateli _ - powiedział.

_ Czytaj więcej o janosikowym i samorządach w polityce [ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t86744.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejne;obywatelskie;projekty;w;pracach;sejmu,204,0,1020108.html) Rewolucyjne projekty obywatelskie w Sejmie Janosikowe, płaca minimalna, podatek bankowy czy reforma systemu oświaty - to tylko część projektów obywatelskich. [ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t131272.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;znalazl;swoja;specjalnosc;to;samorzad,194,0,1019842.html) Mają pomysł na przyszłość. Odbiją od dna? Mający poparcie wśród wyborców poniżej 10 proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej zamierza ułatwiać funkcjonowanie samorządom. _

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)