Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janukowycz odkręcił kurek z gazem dla Polski

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę, która pozwala państwowej spółce paliwowej Naftohaz na eksport gazu, wydobywanego w kraju.

Janukowycz odkręcił kurek z gazem dla Polski
(kmu.gov.ua)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał ustawę, która pozwala państwowej spółce paliwowej Naftohaz na eksport gazu, wydobywanego w kraju. Decyzja ta otwiera drogę do wznowienia wstrzymanych na początku roku dostaw gazu do Polski.

Rządową ustawę, zezwalającą na sprzedaż ukraińskiego gazu za granicę, ukraiński parlament uchwalił 17 czerwca. Prezydent Janukowycz zaakceptował ją w czwartek - podała administracja szefa państwa.

Ukraina, która wykorzystuje w swej gospodarce gaz rosyjski, z własnych źródeł wydobywa rocznie ok. 20 mld metrów sześciennych tego paliwa.

1 stycznia ukraiński Naftohaz wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Polski przez Hrubieszów, argumentując to zmianą przepisów wewnętrznych, zgodnie z którymi cały gaz z własnego wydobycia powinien iść wyłącznie na pokrycie potrzeb Ukrainy.

Według strony ukraińskiej, uniemożliwiało to realizację dostaw gazu ziemnego do Polski. **Polska spółka gazowa PGNiG nie zgodziła się wówczas ze stanowiskiem strony ukraińskiej i zapowiedziała, że będzie domagać się realizacji umowy, która obowiązuje do końca 2020 r.

Zgodnie z umową między PGNiG a Naftohazem Ukrainy z 26 października 2004 r., która obowiązuje do 31 grudnia 2020 r., PGNiG złożyło zamówienie na dostawy gazu ziemnego na rok 2011 r. w wysokości ok. 168 mln m sześc. Dotychczas odbiór gazu ziemnego przez Hrubieszów wynosił ok. 9 mln m sześc. rocznie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t135906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemiec;chce;odebrac;nam;nasza;szanse,208,0,864720.html) Niemiec chce odebrać nam naszą szansę Wpływowy deputowany Parlamentu Europejskiego Jo Leinen chce, aby eksploatacja złóż gazu łupkowego była ściśle regulowana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t84873.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;poplynie;gdy;peknie;monopol,109,0,841069.html) Gaz łupkowy popłynie gdy pęknie monopol Amerykanie chcą być pewni, że narodowy potentat na rynku gazu PGNiG straci uprzywilejowaną pozycję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;wydobycie;gazu;lupkowego;oplaca;sie,36,0,839972.html) Pawlak: Wydobycie gazu łupkowego opłaca się Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że jeśli potwierdzą się szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, staniemy się jeszcze bardziej bezpiecznym krajem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)