Notowania

rolnictwo w polsce
27.05.2013 06:18

Janusz Piechociński: potrzeba "rozumnej polityki"

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki, jednym z najważniejszych wyzwań polskiego rolnictwa jest demografia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan Bielecki/East News)

Demografia, rozdział środków unijnych, organizacja produkcji i wspieranie eksportu to zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego główne wyzwania dla polskiego rolnictwa. Jego zdaniem, w każdej z tych dziedzin potrzeba _ rozumnej polityki _.

Janusz Piechociński uczestniczył wczoraj w Krajowym Święcie Ludowym w Jędrzejowie (Świętokrzyskie). Podczas spotkania z dziennikarzami mówił m.in. o wyzwaniach, przed jakimi stoi obecnie rolnictwo. _ Święto Ludowe to dobry czas na spojrzenie nie tylko wstecz, ale również w przyszłość polskiej wsi _ - powiedział.

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki, jednym z najważniejszych wyzwań polskiego rolnictwa jest demografia.

_ Są całe połacie kraju, gdzie tereny wiejskie, zielone, mają rolników wiekowych. To pokazuje, że problemy demograficzne, dotyczą w dużym stopniu także tego obszaru polskiej gospodarki _ - ocenił.

Podkreślił, że rolnictwo polskie jest _ bardzo zróżnicowane _. Przypomniał, że dotąd mniej niż 100 tys. gospodarstw skorzystało z możliwości zakupu nowych środków produkcji m.in. dzięki unijnemu wsparciu. Dlatego - według niego - ważne będzie _ uspołecznienie dyskusji _ na temat rozdzielenia środków na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej.

_ Jest dylemat dotyczący nowego rozdania środków unijnych. Czy dostaną je na przykład ci, którzy już po wielokroć z nich korzystali _ - powiedział.

Według Piechocińskiego szczególną rolę w polskim rolnictwie odgrywają izby rolnicze i grupy producenckie. _ Powinniśmy w odświeżonej wersji wracać do aktywnej spółdzielczości. Przykładem może być kombajn, który aby był efektywny ekonomicznie, musi pracować 350-400 motogodzin. W większości polskich gospodarstw pracuje mniej. _ - ocenił.

Podkreślił także pewne rozbieżności interesów poszczególnych grup, które trudno pogodzić jedną decyzją. Jako przykład podał sadownictwo, które dobrze radzi sobie szczególnie na rynkach wschodnich.

_ Jedni - producenci jabłek chcą aby wspierać eksport jabłek na wschód i wstrzymywać tam eksport drzewek oraz sadzonek. Przychodzą do mnie też inni, którzy sprzedają do Uzbekistanu milion sadzonek i mówią róbmy promocję i szukajmy w tym swojej szansy _ - powiedział Piechociński. Zdaniem wicepremiera pokazuje to skalę trudnych wyborów. _ Tu nie da się podjąć jednej decyzji _ - dodał.

Podczas Krajowego Święta Ludowego w Jędrzejowie szef PSL spotkał się z rolnikami, przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Kołami Gospodyń Wiejskich. Wręczył partyjne odznaczenia oraz legitymacje dla kilkudziesięciu nowych członków stronnictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma: to wszystko wina kryzysu Politycy koalicji PO-PSL za ostatnie spadki poparcia dla rządzącej formacji winią kryzys gospodarczy.
Tusk o Gowinie: jest pewien problem Minister sprawiedliwości poleci ze stanowiska za zarodki? _ Zajmiemy stanowisko w jego sprawie _ - zapowiedział premier.
Piechociński zapowiada dalszą deregulację Ambicją całego rządu jest kontynuowanie procesu deregulacji gospodarki - powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Tagi: rolnictwo w polsce, piechociński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz