Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janusz Piechociński zapowiada budowę nowej fabryki aut w Polsce

0
Podziel się:

- Światowy koncern motoryzacyjny ogłosi zamiar budowy nowej fabryki - zapowiada wicepremier Janusz Piechociński.

Janusz Piechociński zapowiada budowę nowej fabryki aut w Polsce
(PAP/Andrzej Grygiel)

W połowie grudnia tego roku jeden ze światowych koncernów motoryzacyjnych ma ogłosić zamiar budowy w Polsce nowej fabryki samochodów. Inwestycja miałaby ruszyć już w marcu przyszłego roku - zapowiedział wicepremier Janusz Piechociński.

_ - Szykuje się hit _ - powiedział wicepremier podczas konferencji prasowej w Mysłowicach. Zaznaczył, że nie może na razie podać żadnych bliższych szczegółów przedsięwzięcia ani nazwy inwestora. Wyraził jednak przekonanie, że inwestycja dojdzie do skutku.

_ Pół roku ciężko na to pracowaliśmy i widać bardzo wyraźnie, że po obu stronach mamy już za sobą wstępny flirt, a jesteśmy na etapie ufności, że skonsumujemy ten związek. Mówimy tutaj o budowie dużej fabryki nowych samochodów w obrębie polskiej motoryzacji _ - powiedział Piechociński.

Minister gospodarki nie zdradził też lokalizacji fabryki, wskazując jedynie, że _ na razie nie zanosi się na to, że to jest hit, który przyjdzie na Śląsk _. Przypomniał, że w tym regionie jest już dużo przemysłu motoryzacyjnego, jednak - jak mówił - rząd dba także o to, by firm z tej branży było tu jeszcze więcej. Możliwa jest np. produkcja na Śląsku nowych silników samochodowych. Jednak _ hit _, o którym mówił wicepremier, ma dotyczyć nowych aut.

_ W połowie grudnia jeden z wielkich koncernów światowych ma - według stanu rozmów na zeszły tydzień - przedłożyć propozycję budowy w Polsce fabryki zielonych pól (tzw. inwestycja greenfield, czyli od podstaw ) z dużą ilością nowo montowanych samochodów, z perspektywą wejścia na plac budowy w marcu _ - powiedział wicepremier.

Według niego, na starcie nowej fabryki ok. 60 proc. wykorzystywanych tam części i akcesoriów ma pochodzić z Polski. _ Zabiegam o takie warunki, w których także w polskim hutnictwie będzie się produkowało blachy karoseryjne _ - dodał minister gospodarki, wskazując, że byłoby to korzystne nie tylko dla polskich producentów stali, ale także koksu i węgla koksowego, czyli surowców wykorzystywanych przez hutnictwo.

Produkcja samochodów osobowych w Polsce topnieje. W 2012 r. spadła o 27,1 proc., do 540 tys. sztuk. Zdaniem ekspertów z branży motoryzacyjnej, koncerny do inwestowania w Polsce zachęciłby większy popyt na naszym rynku. Jak przekonują - Polacy zaczną kupować nowe samochody, gdy wprowadzimy pełen odpis VAT i podatek ekologiczny. Ich zdaniem przy naszym potencjale, produkcja aut w naszym kraju mogłaby być dwa, a może nawet trzy razy wyższym. Obecne już u nas fabryki Fiata, Volkswagena czy Opla sprzedają bowiem w kraju zaledwie kilka procent produkcji. Reszta trafia na eksport.
Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)