Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Japonia: Potężny zastrzyk finansowy dla banków

0
Podziel się:

Bank Japonii wyda 114 mld dolarów na ożywienie akcji kredytowej.

Japonia: Potężny zastrzyk finansowy dla banków
(PAP/EPA)

Bank Japonii ogłosił plan pobudzenia gospodarki i przeciwdziałania deflacji. Władze banku zapowiedziały, _ wstrzyknięcie _ 10 bilionów jenów (114 mld dolarów USD) do gospodarki przez banki oferujące tanie, krótko terminowe kredyty.

Jak informuje BBC celem Banku Japonii jest zachęcenie banków do udzielania na większą skalę kredytów dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Jak zapowiedziano w komunikacie _ posunięcie to ma zdecydowanie wspierać rozwój gospodarczy w Japonii w kierunku ożywienia _.

ZOBACZ TAKŻE: Japonia potwierdza: Wychodzimy z recesji
Bank utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,1proc. Działający od września rząd, zaniepokojony powrotem deflacji, z zadowoleniem przyjął decyzję banku centralnego o kolejnym bodźcu mającym ożywić system finansowy.

W kwietniu za kadencji poprzedniego rządu, w japońską gospodarkę wpompowano 15,4 bilionów jenów, co przyczyniło się do złagodzenia recesji w drugim kwartale tego roku.

Spadające ceny

Japońska gospodarka stoi przed problemem wzrostu wartości jena, co sprawia, że kraj traci konkurencyjność na rynku międzynarodowym.

Zdaniem ekspertów problem ten może bardziej wynikać ze słabości dolara niż siły jena, więc nie wiadomo czy działania banku centralnego okażą się skuteczne.

gospodarka
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)