Notowania

kryzys finansowy
21.05.2010 13:15

Japońska gospodarka odbija od dna

Z koniunkturalnego dołka wyciągnął ją eksport do innych państw azjatyckich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W pierwszym kwartale nominalny PKB Japonii wzrósł w stosunku kwartalnym o 1,2 procent. Tym samym Japonia wyprzedza państwa strefy euro, które w pierwszych trzech miesiąca roku odnotowały 0,2 proc. wzrost gospodarczy. Do wzrostu przyczynił się w dużej mierze handel zagraniczny, który wyniósł 0,7 punktu.

_ - Dopóki utrzyma się popyt gospodarek rozwijających się, japońska gospodarka pozostanie na ścieżce wzrostu _, powiedział Hiroaki Muto, ekonomista z Sumitomo Mitsui Asset Management. Tymczasem Masamichi Adachi z domu maklerskiego JP Morgan obawia się, że spowolnienie koniunktury jest nieuniknione z powodu kryzysu zadłużenia w Europie.

Wiele firm wykorzystuje nagromadzone wskutek wcześniejszych cięć kosztów rezerwy finansowe, przeznaczając je na nowe inwestycje. Także konsumenci, którzy odpowiadają za 60 procent popytu krajowego, wydali od początku roku 0,3 procent. więcej pieniędzy.

Jednak rząd pozostaje pesymistyczny: Japonia znajduje się w _ łagodnej deflacji _, powiedział minister finansów Naoto Kan wzywając Bank Centralny Japonii do prowadzenia _ elastycznej i stosownej _ polityki.

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ Japan Airlines tnie siatkę połączeń ]( http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/japan;airlines;tnie;siatke;polaczen,11,0,615435.html )
    * [ Japoński przemysł ponownie w odwrocie ]( http://news.money.pl/artykul/japonski;przemysl;ponownie;w;odwrocie,129,0,604289.html )
    * [ Rekordowe wydatki w japońskim budżecie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rekordowe;wydatki;w;japonskim;budzecie,144,0,602512.html )
Tagi: kryzys finansowy, japonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarz, kryzys, gospodarka światowa
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz