Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japońska gospodarka odbija od dna

0
Podziel się

Z koniunkturalnego dołka wyciągnął ją eksport do innych państw azjatyckich.

Japońska gospodarka odbija od dna
(PAP/EPA)
bEpxPTjF

W pierwszym kwartale nominalny PKB Japonii wzrósł w stosunku kwartalnym o 1,2 procent. Tym samym Japonia wyprzedza państwa strefy euro, które w pierwszych trzech miesiąca roku odnotowały 0,2 proc. wzrost gospodarczy. Do wzrostu przyczynił się w dużej mierze handel zagraniczny, który wyniósł 0,7 punktu.

_ - Dopóki utrzyma się popyt gospodarek rozwijających się, japońska gospodarka pozostanie na ścieżce wzrostu _, powiedział Hiroaki Muto, ekonomista z Sumitomo Mitsui Asset Management. Tymczasem Masamichi Adachi z domu maklerskiego JP Morgan obawia się, że spowolnienie koniunktury jest nieuniknione z powodu kryzysu zadłużenia w Europie.

Wiele firm wykorzystuje nagromadzone wskutek wcześniejszych cięć kosztów rezerwy finansowe, przeznaczając je na nowe inwestycje. Także konsumenci, którzy odpowiadają za 60 procent popytu krajowego, wydali od początku roku 0,3 procent. więcej pieniędzy.

bEpxPTjH

Jednak rząd pozostaje pesymistyczny: Japonia znajduje się w _ łagodnej deflacji _, powiedział minister finansów Naoto Kan wzywając Bank Centralny Japonii do prowadzenia _ elastycznej i stosownej _ polityki.

bEpxPTki
KOMENTARZE
(0)